IHS Jane’s poinformował, że 15 grudnia w Bamako wylądował samolot transportowy C295W, który Malijczycy zamówili w lutym bieżącego roku. Do formalnego przekazania doszło w zakładach Airbusa w Sewilli. Wcześniej w międzynarodowym centrum szkoleniowym hiszpańskich zakładów szkolono przyszłe malijskie załogi samolotu.

C295W w malowaniu Armée de l’air du Mali opuścił Sewillę 15 grudnia i dotarł w Bamako w tym samym dniu po międzylądowaniu w bazie lotniczej Gando na Wyspach Kanaryjskich. Airbus podał tę informację do wiadomości publicznej z pięciodniowym opóźnieniem.

Samolot (TZ-11T) będzie stacjonować w bazie lotniczej Bamako–Sénou. Zapewni wsparcie logistyczne dla malijskich wojsk lądowych i wykonywać będzie misje ewakuacji medycznej. Zainteresowanie wojsk lotniczych Mali tym typem samolotu pojawiło się we wrześniu 2014 roku, po rozpoczęciu przez należący do ghańskich sił powietrznych C295M służby w misji ONZ w Mali, w ramach której maszyna zapewniała pomoc logistyczną dla „błękitnych hełmów” i skuteczną ewakuację medyczną rannych malijskich żołnierzy (zobacz też: C295W przeszedł próby w Indiach).

Według jednego z oficerów sił powietrznych Mali bardzo dużą zaletą C295W jest zasięg operacyjny, który pozwala mu latać z Bamako do lądowisk w Tessalit lub Kidal na północy kraju i z powrotem bez tankowania (w przypadku tego pierwszego podróż w obie strony liczy 2500 kilometrów). Bardzo ważnym aspektem jest jego zdolność do lądowania na nieutwardzonych pasach startowych, takich jak ten w Tessalit.

Zobacz też: C295W w Antarktyce

(janes.com; fot. materiały prasowe Airbusa)

materiały prasowe Airbusa