Dwóch brazylijskich pilotów skierowanych do odbycia przeszkolenia na samolot JAS 39 odbyło pierwsze loty. Trwały one pięćdziesiąt minut i odbywały się nad Bałtykiem. Loty wykonano dzień po tym, jak brazylijskie dowództwo ogłosiło, że chciałoby zakupić łącznie 108 Gripenów.

Kapitanowie Gustavo de Oliveira Santos i Ramon Pascotto Fórneas – byli piloci Mirage’ów 2000 i F-5 – przeszkalają się w szwedzkiej bazie Såtenäs, tam gdzie wszyscy piloci wyznaczeni do latania Gripenami. Loty odbywały się samolotami w wariancie D w asyście szwedzkich instruktorów. Po starcie obie maszyny wciągu półtorej minuty osiągnęły pułap 35 tysięcy stóp i tam piloci wykonywali nakazane manewry. Po lądowaniu rozpoczęli dalsze szkolenie w symulatorze.

Obaj piloci spędzą w Szwecji sześć miesięcy i będą pierwszymi brazylijskimi instruktorami na Gripenach E/F. Już wcześniej, jeszcze przed podpisaniem kontraktu, niektórzy brazylijscy piloci latali na Gripenach, ale dopiero ci dwaj będą odpowiedzialni za szkolenie pozostałych.

Gripeny zastąpią w brazylijskim lotnictwie wycofane już Mirage’e 2000C oraz pozostające jeszcze w służbie F-5 i AMX. W pierwszej partii trzydziestu sześciu sztuk znajdzie się osiem samolotów dwumiejscowych; dostawę zaplanowano na lata 2019–2024. Nie wiadomo jeszcze, ile dwusterów zostanie zamówionych w kolejnych partiach.

(flightglobal.com, na zdjęciu tajski JAS 39; fot. Peter Liander, Saab AB)