Według rosyjskiej centrali eksportowej Rosoboroneksport delegacja brazylijskiej marynarki wojennej odwiedziła petersburską Stocznię Północną. Głównym obiektem zainteresowania gości miały być korwety projektu 20382 Tigr.

Szczegóły pozostają nieznane. W komunikacie prasowym Rosoboroneksport wspomniał, że Brazylijczycy najchętniej kupiliby licencję bliżej nieokreślonej na budowę korwet. Z kolei strona rosyjska miał zasugerować budowę jednego lub dwóch pierwszych okrętów w Sankt Petersburgu, a dopiero kolejnych w Brazylii.

Korwety typu Tigr to eksportowa wersja projektu 20380 Stierieguszczij. W stosunku do pierwowzoru różnią się zastąpieniem pocisków przeciwokrętowych Uran Jachontami lub Kalibrami oraz dwoma (zamiast jednego) artyleryjsko-rakietowymi zestawami przeciwlotniczymi Kasztan-M. Do tej pory dwie korwety projektu 20382 kupiła Algieria.

Jest to już kolejne podejście Rosji do sprzedania broni Brazylii. W 2014 roku podpisano wstępne porozumienie o sprzedaży zestawów przeciwlotniczych Pancyr-S1. Umowa została jednak anulowana przez Brazylię na początku bieżącego roku. Powodem był brak porozumienia w sprawie transferu technologii i zaangażowania lokalnego przemysłu.

Zobacz też: Argentyna zainteresowana rosyjskimi łodziami latającymi

(navyrecognition.com)

Alex 'Florstein' Fedorov, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International