Agencja prasowa TASS poinformowała, że rozpoczęły się próby państwowe zmodernizowanego bojowego wozu piechoty dla wojsk powietrznodesantowych BMD-2M. Pierwsze moduły bojowe – Bierieg – już zamontowano na platformie, ale przed przyjęciem do służby muszą przejść testy w pododdziałach Wojsk Powietrznodesantowych Federacji Rosyjskiej.

Modernizacją BMD-2 zajmuje się biuro projektowe KBP z Tuły, a prace wykonywane są w przedsiębiorstwie Szcziegłowskij Wał. Unowocześnienie pojazdów sprowadza się głównie do wymiany modułów wieżowych i zamontowanie nowych – Bieriegów, nazywanych miniwersją Bierieżoka. Różnica między oboma systemami wieżowymi sprowadza się do tego, że pierwszy jest jednomiejscowy, drugi zaś – obsługiwany przez dwóch żołnierzy. Według rosyjskiego ministerstwa obrony zdolności bojowe pojazdu ulegają pięciokrotnemu zwiększeniu.

Zmodernizowany BMD-2M uzbrojony jest w szybkostrzelną armatę automatyczną 2A42 kalibru 30 milimetrów i współosiowy karabin maszynowy kalibru 7,62 milimetra. Uzupełnienie stanowią zdwojona wyrzutnia pocisków przeciwpancernych 9M133 Korniet-E/Korniet-EM i granatnik automatyczny AGS-30 kalibru 30 milimetrów. Ponadto Bierieżoki dysponują sześcioma wyrzutniami granatów dymnych 902B Tucza. Wyrzutnia systemu 9M133 strzela pięcioma typami pocisków, w tym trzema termobarycznymi i dwoma przeciwczołgowymi.

Ponadto w pojeździe ponadto zainstalowano panoramiczny wyświetlacz obrazu, dalmierz laserowy, układ naprowadzania przeciwpancernego pocisku kierowanego i nową radiostację R-168-25U-2. Pozostawiono ten sam silnik: 5D20 o mocy 240 koni mechanicznych.

Według planów z grudnia 2018 roku Moskwa zamierza zmodernizować około 600 bojowych wozów piechoty BMD-2, choć początkowo plany te były bardziej ograniczone. Seryjna modernizacja rozpocznie się w 2021 roku. Rosyjskie siły zbrojne dysponują około 850 BMD-2 w służbie czynnej i 1500 egzemplarzami w magazynach.

Zobacz też: Kolejny batalion WDW przezbrojony w BMD-4M i BTR-MDM

(janes.com, tass.com, defence-point.com)

Vitaly V. Kuzmin / CC BY-SA 4.0