Korzystając z bogatego doświadczenia w projektowaniu bezzałogowych statków powietrznych, izraelski Elbit zdecydował się skonstruować bezzałogową łódź. Efektem prac jest wielozadaniowy modułowy system Seagull.

W pracach położono największy nacisk na samodzielność prowadzonych przez łódź działań. Dwunastometrowy Seagull może przebywać na morzu do dziewięćdziesięciu sześciu godzin, a zaprojektowany przez Elbit system C4I zapewnia dużą świadomość sytuacyjną i pełną integrację z systemami sieciocentrycznymi. Dodatkowym atutem jest unikatowy Autonomiczny System Nawigacji, w którego oprogramowanie wprowadzono międzynarodowe regulacje dotyczące unikania kolizji na morzu. Podobny system dla dronów zaczął testować na swoim Camcopterze austriacki Schiebel.

Podstawowe operacje, w których ma uczestniczyć Seagull, to misje przeciwminowe i zwalczania okrętów podwodnych. Proces wykrywania, identyfikacji i neutralizacji celów został praktycznie w całości zautomatyzowany. Elbit przewiduje także możliwość zastosowania pływającego drona w walce radioelektronicznej, osłonie sił nawodnych i badaniach hydrograficznych. Seagull jest uzbrojony w zdalnie sterowane stanowisko z karabinem maszynowym kalibru 12,7 milimetra.

(elbitsystems.com, materiały prasowe Elbit Systems)

 

materiały prasowe Elbit Systems