W wieku dziewięćdziesięciu dziewięciu lat zmarł Flight Lieutenant Bernard Brown. Był on ostatnim żyjącym Nowozelandczykiem, który brał udział w bitwie o Wielką Brytanię.

Urodził się w Stratfordzie na nowozelandzkiej Wyspie Północnej 6 grudnia 1917 roku. Jako nastolatek podjął pracę na poczcie, do wojska zaciągnął się w lutym 1938 roku, a siedem miesięcy później był już w drodze do Wielkiej Brytanii. Szkolenie lotnicze rozpoczął w styczniu 1939 roku, a miesiąc po przystąpieniu Wielkiej Brytanii do drugiej wojny światowej został członkiem 613. Eskadry RAF-u, będącej jednostką współpracy z wojskami lądowymi. Latał tam na Westlandach Lysanderach i Hawkerach Hectorach.

Kiedy Niemcy rozpoczęli podbój Francji, 613. Eskadrę przebazowano do Kentu, aby stamtąd wspierała Brytyjski Korpus Ekspedycyjny. Niedługo później, w lipcu, gdy kampania francuska dobiegła już końca i rozpoczynała się bitwa o Wielką Brytanię, a straty w szeregach pilotów Dowództwa Lotnictwa Myśliwskiego były coraz dotkliwsze, Brown zgłosił się na ochotnika po przydział na myśliwce. Przeszedł szkolenie na Supermarinie Spitfirze i pod koniec sierpnia trafił do 610. Eskadry w Biggin Hill, a kilka tygodni później – do jednostki, która zastąpiła ją w tej bazie, czyli do 72. Eskadry.

23 września został zestrzelony przez Messerschmitta Bf 109. Ranny w rękę i w nogę, musiał wyskoczyć ze spadochronem. Po leczeniu wysłano go na kurs instruktorski, a następnie do Rodezji (dziś Zimbabwe), gdzie przez dwa lata szkolił młodych pilotów. Wrócił do Wielkiej Brytanii w 1943 roku, już nie na myśliwce, ale do Dowództwa Lotnictwa Transportowego. W roku następnym został przydzielony do British Overseas Airways Corporation i latał na Dakotach.

Po wojnie Bernard Brown latał jako pilot British European Airways do 1972 roku (przedsiębiorstwo zakończyło działalność dwa lata później). Przeszedłszy na emeryturę, wrócił do ojczyzny, gdzie amatorsko parał się ogrodnictwem i sadownictwem. Był dwukrotnie żonaty, miał troje dzieci.

(stuff.co.nz, battleofbritainmemorial.org)

stuff.co.nz