Miesiąc po dołączeniu belgijskiej fregaty Louise-Marie dołączyła do prowadzonej przez Unię Europejską morskiej operacji „Sophia”, mającej na celu ratunek imigrantów na Morzu Śródziemnym, pojawiły się pierwsze głosy, że Belgia powinna wycofać się z tej misji. Fregata operuje między Libią a Sycylią.

Belgijski minister do spraw migracji Theo Francken z flamandzkiej partii nacjonalistycznej Nieuw-Vlaamse Alliantie wezwał do wycofania okrętu, określając całą misję mianem szaleństwa, które sprowadza wstyd na Europę.

– Nie chodzi o to czy powinniśmy ich ratować czy nie. Powinniśmy. Ale to zachęca kolejnych migrantów przez co więcej z nich tonie i ginie. To wstyd dla Europy – powiedział minister Francken. Jego wypowiedź ukazała się kilka dni po tym, jak brytyjska komisja parlamentarna nazwała misję porażką, która powinna być zakończona.

Francken podkreślił, że wypowiada się jedynie w swoim imieniu, ale również minister obrony powiedział, że Belgia może się wycofać z operacji „Sophia”, jeśli Libia nie zezwoli unijnym okrętom na zatrzymywanie łodzi z imigrantami jeszcze na jej wodach terytorialnych, co jest planowane w kolejnej fazie operacji.

(neweurope.eu)

Ein Dahmer via Wikipedia, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported