BAE Systems otrzymało od brytyjskiego ministerstwa obrony kontrakt o wartości 183 milionów funtów na dostawę systemu uzbrojenia Maritime Indirect Fires System (MIFS) dla fregat typu 26 Global Combat Ship. Kontrakt przyznano po ubiegłorocznym wyborze BAE Systems jako preferowanego dostawcy w przetargu.

Zgodnie z umową spółka wyprodukuje trzy systemy MIFS i jeden trenażer dla Royal Navy. MIFS obejmuje armatę okrętową Mk 45 Mod 4 kalibru 127 milimetrów o lufie długości 62 kalibrów z automatycznym systemem podawania amunicji, system kierowania ogniem i amunicję. Umowa zawiera opcję na pięć dodatkowych systemów dla pozostałych okrętów typu 26. Armata Mk 45 jest używana przez US Navy i dziesięć innych państw. Do tej pory dostarczono 240 systemów Mk 45.

– Nasz rosnący budżet obronny pozwala nam zainwestować w nowoczesny system uzbrojenia dla nowej generacji jednostek Royal Navy, Global Combat Ship, w sposób najkorzystniejszy dla podatników – powiedziała Harriett Baldwin, brytyjska minister ds. zamówień obronnych. – Wraz z utrzymaniem miejsc pracy dla wysoko wykwalifikowanych pracowników w całym kraju nowy kontrakt dowodzi naszego zaangażowania w budowę okrętów typu 26 Global Combat Ship i stałych postępów w programie.

Prace nad kontraktem dla brytyjskich okrętów typu 26 zostaną przeprowadzone w zakładach BAE Systems w Louisville w stanie Kentucky i Minneapolis w stanie Minnesota w Stanach Zjednoczonych, a także w Barrow-in-Furness, Frimley i Glascoed w Wielkiej Brytanii. Rozpoczęcie dostaw jest spodziewane w 2020 roku.

Rząd Wielkiej Brytanii zobowiązał się do zakupu ośmiu okrętów typu 26 w Strategicznym Przeglądzie Obrony i Bezpieczeństwa z 2015 roku. Zastąpią one w służbie fregaty ZOP typu 23. Okręty typu 26 będą zdolne do operowania na całym świecie i wykonywania szerokiego spektrum zadań, od działań wojennych o dużej intensywności do pomocy humanitarnej, samodzielnie lub jako część grupy zadaniowej.

Zobacz też: Brytyjska zbrojeniówka uzależniona od zagranicznej stali.

(informacja prasowa BAE Systems; fot. materiały prasowe BAE Systems)

materiały prasowe BAE Systems