Jak podał 24 maja serwis FlightGlobal, francuskie siły powietrzne zamówiły w spółce Airbus Helicopters trzydzieści osiem śmigłowców H160M. Kontrakt ten jest częścią puli obejmującej wedle ostatnich danych 169 wiropłatów, które dostarczane będą trzem rodzajom sił zbrojnych Francji od 2025 roku.

Podpułkownik Eric Goffinon, odpowiedzialny za jednostki śmigłowcowe Armée de l’air, mówi, że część z tych maszyn ma być zdolna do pobierania paliwa w powietrzu z odpowiednio przystosowanych latających cystern C-130 i A400M. Będąca producentem drugiego z wymienionych typów Airbus Defence & Space twierdzi, że jest to wyzwanie, lecz prace nad umożliwieniem tankowania z A400M wciąż trwają.

H160M francuskich sił powietrznych mają wykonywać misje poszukiwawczo-ratownicze, zwiadu i bliskiego wsparcia. Nie mniej istotną rolą H160M będzie zwalczanie bezzałogowców i lekkich maszyn załogowych. Pomóc ma w tym sterowany przez pilotów karabin maszynowy kalibru 7,62 milimetra, a w razie problemów z jego integracją – przewożony na pokładzie snajper.

Zobacz też: Airbus szuka zainteresowanych systemem HForce

(flightglobal.com; na fot. H160 w trakcie majowej wizyty promocyjnej w USA)

Airbus Helicopters