3 czerwca na pokładzie brytyjskiego lotniskowca HMS Queen Elizabeth po raz pierwszy wylądował śmigłowiec szturmowy AgustaWestland Apache AH.1. Jest to wstępny etap integracji tych maszyn z lotniskowcem.

Śmigłowiec należy do 656. Eskadry Korpusu Lotniczego Wojsk Lądowych. Pod kierownictwem Połączonego Dowództwa Śmigłowcowego załoga Apache’a prowadzi serię prób w ramach Testów Integracji Okrętu z Platformą (Platform Ship Integration Testing). W czasie trzech dni Brytyjczycy sprawdzą, jak najlepiej manewrować śmigłowcem na pokładzie lotniczym i w hangarze, jak prowadzić obsługę serwisową i jak się obchodzić z uzbrojeniem, a także sprawdzą zachowanie się na windach.

Próby odbywają się w porcie w Portsmouth. Jeśli zakończą się sukcesem, w lipcu zostanie przeprowadzona seria prób na morzu w czasie poruszania się okrętu przy różnych stanach morza i pogodzie. Dopiero po udanym zaliczeniu tej serii testów Apache zostaną dopuszczone do operacyjnego użycia na pokładach brytyjskich lotniskowców.

Załoga HMS Queen Elizabeth przygotowuje się do rejsu na wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych w ramach misji „Westlant 19”, której celem będą próby operacyjne z wykorzystaniem samolotów F-35B. Podobna misja w zeszłym roku była okazją do przeprowadzenia testów technicznych w operowaniu myśliwcami z pokładu lotniskowca.

Zobacz też: Pierwsze lądowanie śmigłowca na HMS Queen Elizabeth

(navyrecognition.com)

Royal Navy, Crown Copyright 2019