Na początku czerwca rozpoczną się międzynarodowe manewry wojskowe pod kryptonimem „Astral Knight 2019”. Główną bazą ćwiczeń będzie amerykańska baza lotnicza Aviano położona we Włoszech. Zapowiedziano już, że w ćwiczeniach uczestniczyć będą między innymi należące do US Air Force samoloty F-35A.

W manewrach „Astral Knight 2019” wezmą udział żołnierze i marynarze ze Stanów Zjednoczonych, Włoch, Chorwacji i Słowenii. W czasie ćwiczeń będą trenowane umiejętności zorganizowania i prowadzenia zintegrowanej obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Poza wspomnianymi amerykańskimi F-35A w manewrach wezmą udział również samoloty F-15E Strike Eagle, F-16 Fighting Falcon, KC-135 Stratotanker i E-3 Sentry. Chorwacja wydeleguje na manewry myśliwce MiG-21, a Włochy – Eurofightery i, podobnie jak Amerykanie, F-35.

Komponent morski ćwiczeń będzie stanowił co najmniej jeden niszczyciel typu Arleigh Burke, a US Army wydzieli baterię systemu Patriot. Dzięki temu w czasie ćwiczeń będzie możliwość przećwiczenia interoperacyjności środków przeciwlotniczych i przeciwrakietowych pochodzących z różnych rodzajów sił zbrojnych i z różnych państw.

Zobacz też: USAF chce przechwytywać pociski balistyczne za pomocą F-35

(aviation-news.keypublishing.com)

USAF / MSgt John Nimmo Sr.