Według Sztokholmskiego Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) Algieria może otrzymać dwa rosyjskie okręty podwodne projektu 636E z klasycznym napędem spalinowo-elektrycznym. Dostawy mają być zrealizowane do końca 2018 roku. Moskwa i Algier miały podpisać umowę w 2014 roku. Według SIPRI oba państwa w 2011 roku sygnowały również umowę przewidującą dostawę dwóch korwet projektu 20382 Tiger. Okręty zamówione na fali wydarzeń Arabskiej Wiosny zostaną przekazane w 2017 roku.

Algierska marynarka wojenna dysponuje czterema okrętami podwodnymi kupionymi od Rosjan. Jeszcze za czasów sowieckich Kreml dostarczył północnoafrykańskiemu państwu dwa okręty projektu 877EKM: Rais Hadi Mubarek i El Hadj Slimane. W 2010 roku Algierczycy otrzymali dwa nowsze okręty podwodne. Messali el Hadj i Akram Pacha reprezentują projekt 636M. Wszystkie okręty zostały zbudowane przez Stocznię Admiralicji w Sankt Petersburgu.

Początkowo pojawiały się informacje, według których okręty podwodne miały trafić do odbiorcy już 2016 roku. Obecnie termin uległ przesunięciu o dwa lata. Jeżeli umowa zostanie wykonana, siły podwodne algierskiej marynarki wojennej staną się jednymi z najsilniejszych na kontynencie afrykańskim i w regionie Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu.

Algieria jest nadal jednym z największych importerów rosyjskich produktów przemysłu obronnego. Według SIPRI rosyjskie dostawy sprzętu z dziedziny obronności do krajów Afryki Północnej, które zrealizowano w latach 1991–2015, są wyceniane na 8,27 miliarda dolarów.

(navyrecognition.com; na zdjęciu Messali el Hadj przy nabrzeżu stoczniowym w Sankt Petersburgu, fot. Mike1979 Russia na licencji GNU Free Documentation License, via Wikimedia Commons)

Mike1979 Russia na licencji GNU Free Documentation License