W bazie Marsa al-Kabir algierska marynarka wojenna przyjęła do służby dwa okręty podwodne projektu 636.1. W ceremonii uczestniczył szef sztabu generalnego generał broni Ahmed Gaïd Salah.

Jednostki otrzymały nazwy Uarsenis i Hoggar. Oba okręty zamówiono w roku 2014. Tym samym algierska flota podwodna stała się najsilniejszą w regionie Afryki Północnej i w całej Afryce w ogóle.

Algieria posiada łącznie sześć okrętów podwodnych typu Kilo. Pierwsza para, należąca do projektu 877EKM, weszła do służby jeszcze w latach 80. Kolejna para, tym razem reprezentująca projekt 636M (na zdjęciu Messali al-Hadż) podniosła banderę w roku 2009. Wszystkie jednostki dla Algierii powstały w Stoczni Admiralicji w Sankt Petersburgu. Wśród głównych zadań stawianych przed okrętami podwodnymi jest ochrona położonych u wybrzeży Algierii złóż ropy naftowej i gazu ziemnego.

Algieria należy do największych użytkowników rosyjskiego uzbrojenia w regionie. W ostatnich latach zakupiła między innymi czołgi podstawowe T-90, wozy bojowe BMPT-72 i bombowce Su-34. Niemniej w wypadku okrętów nawodnych Algier stawia na konstrukcje europejskie, a nawet chińskie.

Zobacz też: Wietnamskie okręty podwodne w komplecie

(militaryleak.com)

Mike1979 Russia na licencji GNU Free Documentation License