Prototypowy chiński samolot amfibia AVIC AG600 wykonał dziś rano pierwszy w swojej historii start z wody, a następnie, po piętnastu minutach w powietrzu – pierwsze lądowanie. Lot od początku do końca przebiegał bez problemów.

Samolot wystartował ze zbiornika retencyjnego w mieście Jingmen w prowincji Hubei w środkowych Chinach. Załogę stanowiły cztery osoby. Całe wydarzenie transmitowała telewizja.

– Gęstość wody jest około 800 razy większa od gęstości powietrza, ale samolot musi rozwinąć tę samą prędkość, aby wystartować z lądu i z wody, więc projekt musi uwzględniać skuteczne zmniejszanie oporu – tłumaczył Huang Lingcai, główny projektant maszyny.

AG600 to największy rozwijany obecnie wodnosamolot na świecie. Ma rozpiętość 38,8 metra i długość 36,9 metra (o 3 metry więcej niż japoński ShinMaywa US-2) oraz maksymalną masę startową 53,5 tony (o 10 ton więcej niż US-2). Huang Lingcai zapewnia, że AG600 może wznieść się powietrze nawet przy falach o dwumetrowej wysokości.

Dla AG600 przewidziano zastosowania zarówno wojskowe, jak i cywilne, w tym w dziedzinie ratownictwa i pożarnictwa. Jest w stanie podjąć z wody pięćdziesięciu rozbitków. Jako samolot pożarniczy może nabrać dwanaście ton wody w dwadzieścia sekund

Na poniższym nagraniu samolot zaczyna rozbieg w 5:30.

Zobacz też: Oblot chińskiego odpowiednika B-21 możliwy już wkrótce

(globaltimes.cn)

Alert5, Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe