Południowokoreańskie przedsiębiorstwo Hyundai Rotem poinformowało o możliwej sprzedaży czołgu podstawowego K2 Black Panther w wersji zoptymalizowanej do walki na pustyni do Omanu. Według najnowszych informacji tamtejsze siły zbrojne miałyby otrzymać siedemdziesiąt sześć pojazdów pancernych tego typu za 884,6 miliona dolarów.

Wbrew pozorom nie jest to zaskakująca wiadomość, gdyż we wrześniu podczas targów przemysłu obronnego Defense Expo 2018 w Seulu prezentowano pustynną „Czarną Panterę” i już wówczas mówiono o zainteresowaniu państw regionu Zatoki Perskiej.

W ramach przystosowań do działania w gorącym klimacie i piaszczystym środowisku zamontowano dodatkowe osłony przeciwpyłowe, w tym osłonę wieży, która ma zapewnić cień bezpośrednio nad włazem. Ponadto zainstalowano dodatkowe systemy: ogrzewania, wentylacji i klimatyzacji. Układ zamontowano w podstawie wieży, aby wspomóc działanie systemu już istniejącego w kadłubie. Na początku 2018 roku czołg dostarczono do Omanu w celu przeprowadzenia prób mobilności i ogniowych.

Maskat zamierza wyłonić zwycięskiego oferenta w drugim kwartale 2019 roku. Obecnie omańskie wojska pancerne używają czołgi podstawowe Challenger 2 i amerykańskie M60A1/M60A3.

Zobacz też: K2 PL Wilk i M88A2 HERCULES jako propozycje dla Wojska Polskiego

(armyrecognition.com)

materiały prasowe Hyundai Rotem