Żołnierze 101. Dywizji Powietrznodesantowej będą pierwszymi w US Army użytkownikami pistoletu XM17. Następne w kolejności są inne jednostki z Fort Campbell w Kentucky.

O sprawie poinformował podpułkownik Steven Power z Soldier Weapons for Program Executive Office Soldier. Nowy budżet Pentagonu zaakceptowany przez kongres pod koniec kwietnia umożliwił opracowanie harmonogramu zamówień i dostaw nowej broni. Według Powera przyznane fundusze umożliwią wyposażenie w XM17 wszystkich oddziałów stacjonujących Fort Campbell do końca tego roku.

Zwycięzcą przetargu na nowy pistolet dla US Army i w perspektywie całości amerykańskich sił zbrojnych został SIG Sauer P320. Mimo wcześniejszych intensywnych dyskusji Amerykanie zdecydowali si pozostać przy amunicji kalibru 9 milimetrów. Zamówione egzemplarze będą dostarczane w wersji standardowej i kompaktowej.

Wyniki przetargu został zaskarżony przez Glocka. Protest wpłynął jednak dopiero miesiąc po ogłoszeniu wyników i dlatego nie ma wpływu na planu testów i zamówień XM17. Government Accountability Office (GAO) wyda wyrok w tej sprawie na początku czerwca.

(armytimes.com)

TexasWarhawk / Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International