Podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach w 2016 roku Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych OBRUM i Zakłady Mechaniczne Bumar Łabędy zaprezentowały czołg PT-16. Rok później pojawiają się dwie kolejne modernizacje – PT-17 i PT-91M2, które mają stanowić rozwiązanie pośrednie. Wypada zauważyć, że są to już kolejne półśrodki. Podjęte prace w celu unowocześnienia czołgów będących na wyposażeniu naszych Sił Zbrojnych mają nie tylko dać czas na wprowadzenie nowszych konstrukcji do służby, ale też tymczasowo dadzą nowe życie T-72 i PT-91.

W porównaniu z ubiegłorocznym sprzętem konstruktorzy poszli krok do przodu i tym razem nie mamy do czynienia z całkowitą makietą. Prezentowany na MSPO czołg PT-17 jest z pewnością rozwinięciem pokazanego w ubiegłym roku PT-16. Wyposażony jest w odlewaną wieżę z ukraińską armatą KBM2 kalibru 120 milimetrów i automat ładowania w dospawanej niszy wieży. Nie ulega wątpliwości, że projekt ten wymaga jeszcze bardzo dużo czasu, pieniędzy i zaangażowania.

Modernizacja czołgów PT-91 jest odpowiedzią na zapotrzebowanie Inspektoratu Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej. Propozycja oznaczona PT-91M2 jest podobna do dobrze znanego Malaja. Główne cele modernizacji są podobne do PT-17, choć obie propozycje różnią się zakresami. W obu czołgach planuje się zwiększenie siły ognia i manewru ogniem, zwiększenie przeżywalności na polu walki, zwiększenie mobilności oraz poprawa komfortu pracy załogi wydłużenie czasu trwania misji.

DSC06302

Na kieleckim salonie po raz kolejny pokazano propozycję zmian w czołgu w czołgu Leopard 2A4, która ma być zmieniona do wersji 2PL. W stosunku do ubiegłego roku zmiany nie są już kolosalne. Ukierunkowano je raczej na zwiększenie komfortu obsługi pojazdu: w tylnej części wieży zainstalowano pojemnik na wyposażenie i zmieniono wygląd zewnętrzny fartuchów bocznych. Armata gładkolufowa Rheinmetall Rh-120 kalibru 120 milimetrów jest przystosowywana do strzelania amunicją DM63A1. W związku z tym zmiany dosięgają też oporopowrotnika i pojemnika na łuski. Porozumienie Rheinmetalla i ZM Bumar-Łabędy przewiduje, że do 2020 roku zmodernizowanych będzie 128 czołgów. Koniec modernizacji zaplanowano na marzec przyszłego roku. Wówczas też czołg zostanie skierowany na testy do Wojskowego Instytutu Techniki Pancernej i Samochodowej. Jeśli wszystko będzie szło zgodnie z harmonogramem, w trzecim kwartale polscy pancerniacy będą mogli korzystać z efektów unowocześnienia.


DSC06340

Leopard 2A5 pokryty wielozakresowym kamuflażem mobilnym opracowanym przez Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne i przedsiębiorstwo Lubawa. Ciekawostką jest to, że system maskujący Lubawy montują również Finowie na swoich BMP-2. Producent zaznacza, że kamuflaż na Leopardzie jest wytrzymały mechanicznie, a do tego gwarantuje łatwy dostęp do wszystkich urządzeń oraz nie sprawia trudności w montażu i demontażu z uwagi na swoją lekkość. Może chronić pojazd podczas postoju i w ruchu w odległościach od 500 do 3000 metrów.


DSC06342

Kamuflaż imituje teksturę środowiska naturalnego. Być może elementy maskujące będą w stanie ukryć część światła odbijanego przez optoeletronikę czołgu. Ponadto obniża prawdopodobieństwo wykrycia przez optyczne systemy rozpoznawcze, oko uzbrojone i nieuzbrojone oraz systemy noktowizyjne. Redukuje też promieniowanie termalne do 85%.


Demonstrator czołgu PT-17

Demonstrator czołgu PT-17, modernizacji polskiego T-72M1, opracowany w kooperacji z Ukroboronpromem, który zadbał o wieżę. PT-17 ma power-pack (moc 1000/1200 koni mechanicznych) z silnikiem S1000R i przekładnią ESM-350M. W konstrukcji pojazdu wzmocniono zawieszenie i zainstalowano gąsienice z gumowymi nakładkami DIEHL. Pozostałe zmiany to dodanie niezależnego źródła zasilania o mocy 8–10 kilowatów, klimatyzacji, dzienno-nocnej kamery cofania kierowcy i pasywnego przyrządu noktowizyjnego kierowcy, układu przeciwpożarowego i przeciwwybuchowego z czynnikiem gaśniczym DeuGEN oraz nowego układu kierowniczego z wolantem. PT-17 uzbrojono w ukraińską gładkolufową armatę KBM-2 kalibru 120 milimetrów o długości lufy 50 kalibrów i sprzężony z nią karabin maszynowy kalibru 7,62 milimetra. Automat ładowania znajduje się w niszy wieży i zawiera dwadzieścia dwie sztuki amunicji scalonej (pełna jednostka ognia: 50 nabojów). Masa całej wieży bez opancerzenia to 936 kilogramów.


DSC06344

Dodatkowym uzbrojeniem jest zdalnie sterowany moduł uzbrojenia ZSMU-1276, produkowany przez Zakłady Mechaniczne „Tarnów”. Na wieży umieszczono również głowica optoelektroniczną GOC-1 Nike (produkowana przez PCO). W wieży zastosowano dodatkowe opancerzenie reaktywno-kompozytowe, panoramiczny przyrząd obserwacyjny dowódcy VIGY-15, zintegrowany dzienno-nocny celownik działonowego stabilizowany w dwóch płaszczyznach


DSC06346

Druga głowica optoelektroniczna: GOD-1 Iris. Ponadto w pojeździe zamontowano system kierowania ogniem typu hunter-killer z opcją killer-killer, uniwersalny system samoosłony pojazdu SSP-1 Obra-3 i dwa gniazda po sześć wyrzutni granatów dymnych.


m2

Modernizacja czołgu PT-91 Twardy (lub T-72M1) do wariantu M2. Ten wóz pancerny ma silnik S-12U o mocy 850 koni mechanicznych i wzmocnioną przekładnię mechaniczną do wersji Cx. Wzmocniono zawieszenie poprzez modernizację wałków skrętnych, zderzaków elastomerowych i amortyzatorów oraz dodano niezależne źródło zasilania o mocy 8–10 kilowatów. Do zmian zalicza się także unowocześnienie karuzelowego automatu ładowania, zamontowanie noktowizora kierowcy typu PNK-72 „Radomka” i dzienno-nocnej kamera cofania KDN-1 Nyks. W przedziale silnika zamontowany będzie układ przeciwpożarowy Kidde Deugra, zaś w przedziale załogi – układ przeciwwybuchowy.


m2b

Kadłub chroniony jest przez pancerz reaktywny ERAWA trzeciej generacji i pancerz prętowy w tylnej części podwozia. Moduły pancerza ERAWA chronią także wieżę PT-91M2.


m2c

W pojeździe zamontowano też system obserwacji dookólnej, uniwersalny system samoosłony pojazdu SSP-1 Obra-3 i dwa gniazda po dwanaście wyrzutni granatów dymnych 902A Tucza. Zainstalowano także system kierowania ogniem Savan 15 francuskiego Safrana i noktowizor dowódcy TKN-3Z. Savan 15 zastąpi celownik dzienny TPO K-1 i nocny TPN-1.


819

Uzbrojeniem jest słowacka armata 2A46MS kalibru 125 milimetrów i długości lufy 48 kalibrów. Wewnątrz wieży zmieniono rozmieszczenie amunicji drugiego rzutu. Zastosowana armata ma czterokrotnie większe skupienie niż 2A46 i dłuższą żywotność lufy. Zakłada się także wymianę łożyska podwieżowego na bezluzowe. Zmodernizowany będzie automat załadowania AZ-1 w celu umożliwienia szybszego wyboru typu pocisku


DSC06389

Czołg PT-91 MA1 uzbrojony jest w wieżę z armatą gładkolufową 2A46 kalibru 125 milimetrów, sprzężony z nią karabin maszynowy PKT kalibru 7,62 milimetra, przeciwlotniczy kalibru 12,7 milimetra, a także dwa gniazda po dwanaście wyrzutni granatów dymnych kalibru 81 milimetrów.


Leopard 2A5

Leopard 2A5 uzbrojony jest w armatę gładkolufową Rheinmetall Rh-120 L/44 kalibru 120 milimetrów i dwa karabiny maszynowe MG3. W porównaniu z poprzednikiem – Leopardem 2A4 – ma unowocześniony dalmierz laserowy i system celowniczy PERI R17 A2, silnie nachylony pancerz czołowy na wieży w kształcie klina, zmieniony rozkład opancerzenia na kadłubie, w tym wykonane z kompozytów panele boczne osłaniające układ jezdny i zainstalowane maty przeciwodłamkowe w przedziale bojowym.


DSC06402

Leopard 2A4 uzbrojony jest w armatę gładkolufową Rheinmetall Rh-120 L/44 kalibru 120 milimetrów i dwa karabiny maszynowe MG3.

Andrzej Pawłowski, Konflikty.pl
Andrzej Pawłowski, Konflikty.pl
Andrzej Pawłowski, Konflikty.pl
Andrzej Pawłowski, Konflikty.pl
Andrzej Pawłowski, Konflikty.pl
Andrzej Pawłowski, Konflikty.pl
Andrzej Pawłowski, Konflikty.pl
Andrzej Pawłowski, Konflikty.pl
Andrzej Pawłowski, Konflikty.pl
Andrzej Pawłowski, Konflikty.pl