Agencja Zaopatrzenia i Dostaw Organizacji Paktu Północnoatlantyckiego (NATO Support and Procurement Agency) poinformowała 1 października o zakończeniu procesu ograniczonej modernizacji armatohaubic samobieżnych PzH 2000 kalibru 155 milimetrów należących do wojsk lądowych Republiki Włoskiej. Prace zakończono latem, ale komunikat podano dopiero teraz.
Sprzęt po modernizacji otrzymał oznaczenie PzH 2000M. Główne zmiany polegają na dostosowaniu do działań w gorącym klimacie. W tym celu wymieniono układy chłodzenia generatora energii elektrycznej i magazynów amunicji. Zainstalowano również nowy system przeciwpożarowy, co ma poprawić bezpieczeństwo załogi. PzH 2000M wyposażono w zestaw narzędzi do czyszczenia i konserwacji mechanizmów działa, dzięki czemu konserwacja będzie możliwa w warunkach polowych.
Prace nadzorowało przedsiębiorstwo Krauss-Maffei Wegmann w ścisłej współpracy z dyrekcją do spraw systemów lądowych włoskiego ministerstwa obrony.
Esercito Italiano pozyskało armatohaubice tego typu w 2002 roku za 500 milionów euro. Produkcja odbywała się w zakładach w La Spezii i Brescii. Dostawy zrealizowano w latach 2004–2008. Rzym pozyskał Panzerhaubitze 2000 w celu zastąpienia przestarzałych 221 samobieżnych haubic M109L (część z nich trafiła później do Pakistanu). Obecnie włoska artyleria wykorzystuje 54 PzH 2000 z 70 wyprodukowanych i dostarczonych. Dwa pojazdy przedprodukcyjne wycofano, a resztę przeniesiono do rezerwy.
Użytkownikiem PzH 2000 są też między innymi Węgry, Litwa, Holandia i Chorwacja. Węgrzy zamówili dwadzieścia cztery armatohaubice w grudniu 2018 roku, odbierając szansę na kontrakt dla Huty Stalowa Wola i Polskiej Grupy Zbrojeniowej, która od ponad roku negocjowała sprzedaż armatohaubic samobieżnych Krab dla węgierskich wojsk lądowych.
Zobacz też: Powrót morskiej wersji Koalicyi-SW
(nspa.nato.int)