Dziś w Hucie Stalowa Wola S.A. podpisano kontrakt w sprawie zakupu czterech dywizjonowych modułów ogniowych Regina z dziewięćdziesięcioma sześcioma haubicami samobieżnymi Krab kalibru 155 milimetrów. Oprócz haubic, stanowiących oczywiście rdzeń każdego modułu ogniowego, żołnierze otrzymają wozy dowódcze, amunicyjne i wsparcia logistycznego.

W połączeniu z wcześniejszym kontraktem na dwadzieścia cztery Kraby Wojska Lądowe otrzymają 120 dział. Wszystkie posadowione będą na spolonizowanych i zmodernizowanych podwoziach Samsunga, obecnie Hanwha Techwin; wieże na wadliwych podwoziach Kalina rodzimej produkcji zostaną przemontowane. Spolonizowane będą także niemieckie do tej pory lufy, ponieważ Huta Stalowa Wola pozyskała technologię obróbki półfabrykatów hutniczych (które wciąż, przynajmniej na razie, będą importowane z Niemiec).

Będzie to największe zamówienie realizowane przez polski przemysł zbrojeniowy od upadku PRL-u. Dzisiejszy kontrakt na Kraby ma wartość 4,6 miliarda złotych. W ceremonii parafowania umowy wzięli udział przedstawiciele Hanwha Techwin i ambasady Republiki Korei.

Pierwszy dywizjonowy moduł ogniowy ma być gotów w całości w przyszłym roku, a pierwszą jednostką wyposażoną w pełni w Kraby będzie 11. Mazurski Pułk Artylerii z Węgorzewa, wchodzący w skład 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej im. króla Kazimierza Jagiellończyka. Następnie Kraby trafią do kolejnych jednostek wyposażonych w przestarzałe haubice 2S1 Goździk. Realizacja kontraktu ma się zakończyć w roku 2024.

Zobacz też: Finlandia oferuje Estonii wspólny zakup haubic

(informacja prasowa; fot. Andrzej Pawłowski, konflikty.pl)

Andrzej Pawłowski, konflikty.pl