W ostatnim tygodniu maja na Centralnym Poligonie Sił Powietrznych w Ustce przeprowadzono strzelanie testowe demonstratora technologii Układów Wykonawczych Sterowania Rakiet (UWSR). Badania poligonowe realizowane przez konsorcjum spółek z Polskiej Grupy Zbrojeniowej to ostatni etap projektu, który ma na celu dalszy rozwój kompetencji krajowego przemysłu i ośrodków badawczo-rozwojowych w zakresie techniki rakietowej krótkiego i bardzo krótkiego zasięgu.
Według komunikatu prasowego badania potwierdziły poprawność założeń projektowych w locie podsterowanym na platformie badawczej. Przebadano telemetrię, komputer pokładowy i aerodynamiczny układ wykonawczy sterowania.
– Projekt UWSR jest częścią szerszego realizowanego przez nas planu ustanawiania w Grupie Kapitałowej PGZ nowych zdolności w zakresie techniki rakietowej – powiedział Andrzej Kensbok, prezes zarządu PGZ. – To strategiczny obszar, który wzmocni nasz potencjał produkcyjny i pomoże rozwinąć nowe kompetencje w całej Grupie Kapitałowej PGZ. Segment efektorów do systemów klasy SHORAD i VSHORAD to bardzo perspektywiczny rynek, z dużymi, wciąż jeszcze niezagospodarowanymi możliwościami, kluczowymi zwłaszcza w kontekście programów modernizacyjnych Wojsk Obrony Przeciwlotniczej.
– Nie zasypujemy [sic! – przyp. red.] gruszek w popiele, pracujemy między innymi nad nowymi systemami radiolokacyjnymi P-18PL i PET/PCL, a celem tych projektów jest jak najszersze zaangażowanie naszej Grupy w dostawy systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych krótkiego i bardzo krótkiego zasięgu dla Sił Zbrojnych RP – powiedział Marek Borejko, kierownik projektu i Dyrektor Biura Obrony Przeciwlotniczej i Przeciwrakietowej PGZ.
PGZ zaznacza, że jednym z założeń leżących u podstaw planu rozwoju techniki rakietowej jest uzyskanie jak najszerszej autonomii i samodzielności w zakresie produkcji, dostaw, serwisu i modernizacji rakiet do systemów klasy VSHORAD i SHORAD.
Zobacz też: Kontrakt na polskie naczepy dla Patriotów
(informacja prasowa)