Na tegorocznej wystawie Undersea Defense Technology szwedzki koncern zbrojeniowy Saab prezentuje po raz pierwszy nową lekką torpedę typu Torpedo 47. Podczas tej imprezy, która odbędzie się w dniach 30 maja – 1 czerwca w niemieckiej Bremie, przedstawiciele spółek z globalnego rynku obronności będą mogli zapoznać się z jej charakterystyką techniczną.

– Nowy zaawansowany system torpedowy, przeznaczony na światowe rynki, zostanie pokazany po raz pierwszy. Saab jest obecnie jedynym graczem opracowującym nowy system torpedowy gotowy do sprostania współczesnym zagrożeniom. Jest to niezwykle elastyczny system, który idealnie sprawdzi się jako wyposażenie marynarek wojennych pływających zarówno na wodach przybrzeżnych, jak i na otwartych morzach – powiedziała Anne-Marie Vösu, dyrektor działu Underwater Systems.

– Program rozwojowy przebiega zgodnie z planem, jesienią przeprowadzimy pierwsze prób w naszym własnym ośrodku testowym. Od czasu otrzymania zamówienia od rządu Szwecji odnotowaliśmy duże zainteresowanie tym systemem i pozostajemy w bliskim kontakcie z zainteresowanymi krajami – dodała.

W maju 2016 roku szwedzka Administracja Zasobów Obronnych zleciła firmie Saab rozwój, a następnie rozpoczęcie produkcji nowej lekkiej torpedy. Wartość powiązanego programu rozwojowego wynosi w przybliżeniu 1,5 miliarda koron szwedzkich. Realizację dostaw planuje się na lata 2016–2024.

Torpedo 47 (Tp 47) trafi zapewne na uzbrojenie okrętów podwodnych typu A26 i w szwedzkiej marynarce wojennej torpedę Tp 45. Według informacji przekazanych przez producenta zasięg torpedy przekracza 20 kilometrów, prędkość jest wyższa niż 40 węzłów, zaś głębokość teoretyczna ma wynosić ponad 300 metrów. Nowa torpeda Saaba ma mieć również większą wytrzymałość w stosunku do torped obecnie znajdujących się na uzbrojeniu szwedzkiej marynarki wojennej.

Tp 47 ma podwójny – aktywny i pasywny – system naprowadzania. Dodatkowo będzie połączona z okrętem przewodem światłowodowym, co ma zapewnić bezpieczne odpalenie na małych odległościach i w sąsiedztwie jednostek swoich lub sojusznika. Będzie można w nią uzbroić zarówno jednostki nawodne, jak i okręty podwodne, a także śmigłowce. Jej konstrukcja pozwoli na odpalania na płytkich wodach (Morze Bałtyckie) o zróżnicowanych temperaturach i dużym zasoleniu.

Zobacz też: Saab uzbroi okręty typu A26 w pociski manewrujące

(informacja prasowa)

materiały prasowe Saaba