Podczas forum militarno-technicznego Armija-2020 rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o możliwej sprzedaży czołgów podstawowych T-14 Armata za granicę. W bliżej niesprecyzowanej przyszłości mają one trafić na wyposażenie wojsk lądowych kilku państw. Wśród nich wymienia się czterech sojuszników Kremla: Białoruś, Egipt, Indie i Wietnam. Państwa, które są stałymi odbiorcami rosyjskiego uzbrojenia i już wcześniej – w mniej lub bardziej oficjalny sposób – wyrażały zainteresowanie pozyskaniem rosyjskiego czołgu nowej generacji.
Na początku lipca szef rosyjskiej Federalnej Służby do spraw Współpracy Wojskowo-Technicznej Dmitrij Szugajew stwierdził, że Moskwa przygotowuje się do promocji i sprzedaży czołgów T-14 Armata odbiorcom zagranicznym. Serwis Avia.pro idzie dalej, gdyż twierdzi, że pierwszym klientem zagranicznym będzie Hanoi. Wietnam miał podobno wyrazić nadzieję, że pierwsze czołgi tego typu trafią do służby w tamtejszych wojskach lądowych już w przyszłym roku.
Obecnie Kreml nie podaje, czy rozpoczęto już jakiekolwiek rozmowy na temat kontraktów eksportowych. Planuje się, że współpracę z czterema potencjalnymi klientami rozpocznie się w 2021 roku. Niemniej przedstawiciele rosyjskiego przemysłu zbrojeniowego już teraz mają być gotowi na rozpoczęcie produkcji i sprzedaż czołgów poza granice Rosji.
Zanim to jednak nastąpi, rosyjski przemysł zbrojeniowy ma poradzić sobie z produkcją wozów na potrzeby własnych pododdziałów pancernych. Na początku sierpnia rosyjski minister przemysłu i handlu Dienis Manturow oświadczył, że Moskwa rozpoczęła produkcję seryjną i pierwsze czołgi trafią w ręce rosyjskich pancerniaków w 2021 roku. Obecnie mają trwać testy na poligonach i szkolenia załóg. Całość postępuje zgodnie z harmonogramem.
Manturow podkreślił, że rozwiązano już problemy z kamerami termowizyjnymi, rodzimym systemem kierowania ogniem (urządzeniami celowniczymi opracowywanymi przez holding Szwabe) i silnikiem, który ma wreszcie cechować się pożądanymi parametrami technicznymi.
Zobacz też: Wielka Brytania rozważa rezygnację z czołgów
(tass.com, armyrecognition.com, avia.pro)