Azerbejdżan może zakupić gruziński sprzęt wojskowy. Możliwość taką zasygnalizował minister obrony tego państwa, Zakir Hasanow na briefingu w Tbilisi, zorganizowanym wespół z gruzińskim odpowiednikiem, Iraklim Alasanią.

Hasanow odwiedził zakłady produkcyjne lokalnego sprzętu wojskowego Delta i podziwiał produkty gruzińskiego przemysłu zbrojnego, takie jak pojazdy opancerzone i systemy artyleryjskie. W programie znalazła się również wizyta w Narodowym Centrum Szkolenia Krtsanisi, w którym gruzińscy żołnierze przygotowywali się do udziału w operacji ISAF w Afganistanie. Następnie w towarzystwie Alasanii odwiedził Batumi, gdzie wziął udział w obchodach Święta Policji w Gruzji. W czasie wizyty Hasanow wielokrotnie wyrażał zainteresowanie bojowymi wozami piechoty Lazika, a także pojazdami z rodziny Didgori.

Projektantem bojowego wozu piechoty Lazika, który wziął swoją nazwę od historycznej krainy położonej w zachodniej Gruzji, jest wojskowy ośrodek naukowo-techniczny Delta. Po raz pierwszy publicznie zaprezentowano go 25 lutego 2012 roku na poligonie Vaziani podczas uroczystości upamiętniających 91. rocznicę zajęcia przez bolszewicką Armię Czerwoną Tbilisi. Pojazd uzbrojony jest w zdalnie sterowaną wieżę z zamontowaną na niej armatą automatyczną 2A14 kalibru 23 milimetry i sprzężonym z nią karabinem maszynowym PKT kalibru 7,62 mm. Opancerzenie wozu spełnia wymagania poziomu 4 według standardów STANAG, zapewniając tym samym ochronę przed pociskami kalibru 14,5 milimetra i wybuchami min. może przewozić 3-osobową załogę i 7 żołnierzy desantu.

Ośrodek Delta w kooperacji z wytwórnią lotniczą z Tbilisi opracował również lżejsze pojazdy z rodziny Didgori, wzorując się na zakupionych przez gruzińskie wojska lądowe pojazdach Cobra tureckiej firmy Otokar. Pierwsze dwie wersje – Didgori-1 i -2 –po raz pierwszy pokazano w maju 2011 na paradzie w Tbilisi 26 maja 2011 roku. Pojazdy wyposażono w systemy obserwacji obszaru z przodu i tyłu z kamerami, które przekazują obraz w podczerwieni na trzy wyświetlacze. Główne uzbrojenie wozu Didgori 1 stanowi karabin maszynowy Garwood Industries M134G kalibru 7,62 milimetrów. Didgori 2 uzbrojono w wielkokalibrowy karabin maszynowy NSW kalibru 12,7 milimetra. Stanowiska karabinów są częściowo chronione przez pancerz i obsługiwane ręcznie.

(armyrecognition.com)