We wtorek wczesnym rankiem mieszkańców Ejlatu zaskoczył odgłos wybuchów. Okazało się, że tyle hałasu narobił pocisk wystrzelony przez Żelazną Kopułę, izraelski system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej. Według lokalnych źródeł odpalenie nastąpiło w odpowiedzi na fałszywy alarm.

Takie wypadki są pożywką dla irańskiej generalicji. Kpi ona z rzekomo przeinwestowanego projektu, który stanie się przyczyną upadku Izraela. Ponadto Żelazną Kopułę określa się jako system „słaby” i „nieefektywny”. Każda nieudana próba przechwycenia jest wyśmiewana. Ramezan Sharif, pełniący obecnie funkcję szefa do spraw kontaktu z mediami w Korpusie Strażników Rewolucji Islamskiej, stwierdził, że władze Izraela, mówiąc o swoich zdolnościach obronnych, po prostu blefują. Jego wypowiedź pojawiła się w irańskiej agencji informacyjnej Fars. Sharif nie wyjaśnił jednak słów o „nieudanej próbie”. Być może chodziło o przeprowadzony na terytorium Izraela w marcu zmasowany atak rakietowy, do którego przyznały się Islamski Dżihad i Ludowe Komitety Oporu. Wówczas wystrzelono od trzydziestu do pięćdziesięciu pocisków, ale tylko niewielka liczba została przechwycona. Nie do końca wiadomo, o co tak naprawdę chodziło Sharifowi. Wypowiedź irańskiego wojskowego nie znajduje całkowitego potwierdzenia w dotychczasowej historii wykorzystania izraelskiej tarczy antyrakietowej.

Skuteczność Żelaznej Kopuły oscyluje wokół 80%, co jest dobrym wynikiem. Dla władz Izraela ważne jest to, że nie wszystkie pociski rakietowe trafiają w określone cele w gminach żydowskich, a te, które przedostają się przez tarczę antyrakietową, nie wyrządzają już żadnej szkody po stronie Izraela. Żelazna Kopuła zmienia reguły gry i jest jedną z opcji reagowania na zagrożenie ze strony Hamasu i innych organizacji.

Nie brak jednak krytycznych opinii. Mosze Arens, były minister obrony Izraela, utrzymuje, że nie można oczekiwać, iż system przechwyci wszystkie nadlatujące pociski. Ich mnogość powoduje, że nie jest on w stanie dokonać skutecznego zniszczenia. Istnieją również pewne kontrowersje związane z efektywnością kosztową systemu, który jest dofinansowywany przez największego sojusznika Izraela.

(haaretz.com)

NatanFlayer via Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported