Europejska organizacja OCCAR, zajmująca się zarządzaniem kooperacyjnymi programami zbrojeniowymi, w imieniu agencji uzbrojenia z Francji, Niemiec i Hiszpanii złożyła w spółce Airbus Helicopters zlecenie na przeprowadzenie analizy modernizacji śmigłowców szturmowych Tiger. Głównym celem jest przygotowanie modernizacji do standardu Tiger Mk III, która będzie spełniała wymogi przyszłego pola walki.

Modernizacja ma polegać głównie na odświeżeniu systemów uzbrojenia, awioniki i systemów zarządzania misją. W prace będą zaangażowane również Thales i MBDA. Ta druga spółka proponuje uzbrojenie najnowszego Tigera w pociski European Modular Missile. Natomiast Francuzi już wcześniej rozważali zastosowanie na tych śmigłowcach brytyjskich pocisków Brimstone.

Francja, Niemcy i Hiszpania posiadają łącznie 178 śmigłowców Tiger, które łącznie spędziły w powietrzu ponad 110 tysięcy godzin. Ich pierwszą misją bojową był udział w wojnie w Afganistanie w ramach kontyngentu francuskiego w 2009 roku. Także Niemcy wysyłały te śmigłowce do Afganistanu. Tigery są wykorzystywane również w misjach w Afryce. W tym czasie wykazały swoją uniwersalność i duże możliwości bojowe.

– Jesteśmy dumni, że możemy projektować przyszłość Tigera, ponieważ jest to jeden z najważniejszych europejskich programów zbrojeniowych – powiedział prezes Airbus Helicopters Bruno Even. – Analiza minimalizująca ryzyko sprawi, że Francja, Niemcy i Hiszpania będą mogły podjąć świadomą decyzję w sprawie zwiększenia możliwości ich śmigłowców.

Zobacz też: Airbus o Tigerach: Niebezpieczne w eksploatacji

(monch.com)

Maciej Hypś, konflikty.pl