20 lutego 2013 roku w Kwaterze Głównej NATO odbyło się uroczyste posiedzenie, na którym podsumowano kolejny już z serii funduszy celowych Sojuszu (Fundusz Zaufania). Jego beneficjentem została Gruzja, poszkodowana w konflikcie kaukaskim z 2008 roku.

W ramach natowskiego programu Partnerstwo dla Pokoju, członkowie Sojuszu Północnoatlantyckiego zdecydowali się pomóc Gruzinom w usuwaniu niewybuchów oraz min, a także leczeniu poszkodowanych poprzez dostarczenie sprzętu rehabilitacji medycznej.

Miny i niewybuchy stanowią poważne wyzwanie dla bezpieczeństwa Gruzji, a problem ten nasilił się po konflikcie z Rosją w sierpniu 2008 roku. Projekt natowski został stworzony w celu szkolenia i wyposażania sześćdziesięciu sześciu członków gruzińskiej brygady inżynierów. W jego wyniku powstała grupa ludzi specjalizujących się w usuwaniu niewypałów, rozminowaniu różnych obszarów przy zastosowaniu technik EOD.

Program został uruchomiony w październiku 2010 roku na prośbę gruzińskiego rządu. W kwietniu 2011, żołnierze przeszli specjalistyczne szkolenia w zakresie technik EOD. Prowadzone były zarówno w Gruzji, jak i Azerbejdżanie przez pracowników z Rządowej Narodowej Agencji Rozminowania Humanitarnego (ANAMA). Po ukończeniu szkolenia, uczestnicy spędzili sześć miesięcy w Gruzji. Podczas tej fazy projektu, przyszli specjaliści od technik EOD mieli możliwość zastosowania w praktyce swoich świeżo nabytych umiejętności w dwóch miejscach wyznaczonych przez Ministerstwo Obrony Gruzji.

Oprócz intensywnych szkoleń, w ramach Funduszu Powierniczego dostarczono do Gruzji sprzęt do rozminowywania o wartości przekraczającej sześćset tysięcy euro. W skład dostawy wszedł przede wszystkim sprzęt ochrony osobistej, a ponadto wykrywacze min, zestawy do rozminowywania, trzy minibusy i trzy pojazdy terenowe. W ten sposób nowy oddział będzie mógł funkcjonować jako niezależne jednostka.

Poza tym, projekt NATO skoncentrował się również na zaspokajaniu potrzeb poszkodowanych przez konflikt rosyjsko-gruziński. Zdecydowano się na wsparcie Szpitala Wojskowego w Gori, zapewniając specjalistyczny sprzęt medyczny dla oddziału fizjoterapii.

Głównymi dawcami środków finansowych do funduszu powierniczego NATO były Czechy, Litwa i Estonia. Czternaście innych członków NATO oraz krajów partnerskich przyczyniło się do uzbierania kwoty 1,54 miliona euro. Pomoc płynęła od Australii, Azerbejdżanu, Bułgarii, Danii, Izraela, Japonii, Łotwy, Norwegii, Polski, Rumunii, Hiszpanii, Turcji, Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych.

(nato.int)