Zdobyty ponad czterdzieści lat temu amerykański okręt rozpoznawczy USS Pueblo znowu zacumuje na nabrzeżu rzeki Taedong w Pjongjangu. Prezentacja jednostki będzie stanowić część obchodów sześćdziesiątej rocznicy zakończenia wojny koreańskiej.

Odremontowany USS Pueblo ma zostać udostępniony zwiedzającym z okazji przypadającego w sobotę Dnia Zwycięstwa – rocznicy podpisania zawieszenia broni w wojnie koreańskiej. Jednostka przez wiele lat cumowała w Pjongjangu, stanowiąc element północnokoreańskiej propagandy i niewątpliwą atrakcję turystyczną. Stany Zjednoczone nie podejmowały zbyt intensywnych prób odzyskania USS Pueblo, który ciągle figuruje na liście okrętów US Navy i jest największym łupem wojennym KRLD z czasów zimnej wojny.

Okręt rozpoznawczy (spy ship) USS Pueblo zdobyto 23 stycznia 1968 roku. Jednostkę otoczyło sześć północnokoreańskich okrętów osłanianych przez liczne samoloty. Wobec słabego uzbrojenia i znaczącej dysproporcji sił dowodzący USS Pueblo komandor Lloyd M. „Pete” Bucher zdecydował się poddać. W czasie abordażu zginął jeden amerykański marynarz, reszta załogi, licząca osiemdziesięciu dwóch ludzi, na jedenaście miesięcy trafiła do niewoli. Amerykanom nie udało się zniszczyć całości dokumentów wywiadowczych i aparatury rozpoznawczej. Zdobycie okrętu doprowadziło do ostrego kryzysu. Mimo gorącego okresu wojny wietnamskiej Waszyngton skierował w rejon Półwyspu Koreańskiego kilka lotniskowców. Sytuację dodatkowo zaogniała przeprowadzona 21 stycznia przez północnokoreańskich komandosów nieudana próba zamachu na prezydenta Korei Południowej, Park Chung-hee.

Przetrzymywaną załogę USS Pueblo zwolniono 23 grudnia 1968 roku. W USA pojawiły się głosy, aby postawić przed sądem komandora Buchera, jednak sekretarz marynarki John H. Chafee stwierdził, że oficer już dostatecznie dużo wycierpiał w niewoli. Niewiele wiadomo o próbach odzyskania jednostki. W roku 2002 ambasador USA w Korei Południowej, Donald P. Gregg, twierdził, że władze w Pjongjangu zasugerowały możliwość zwrotu okrętu, ale później zmieniły zdanie. W styczniu 2003 roku senator Ben Nighthorse Campbell wprowadził pod obrady Kongresu rezolucję domagającą się zwrotu USS Pueblo. Od tamtej pory brak jakichkolwiek oficjalnych informacji w tej sprawie.

(militarytimes.com)