Argentyńska marynarka wojenna poinformowała, że wykryto sygnały pochodzące z zaginionego ARA San Juan. Okręt siedmiokrotnie próbował nawiązać łączność satelitarną. Dowodzi to, że – niezależnie od innych okoliczności – okręt nie uległ zniszczeniu.
Próby łączności następowały między godziną 10.52 a 15.42 czasu lokalnego. Trwały od czterech aż do trzydziestu sześciu sekund. Sygnały odebrano w kilku bazach Armada Argentina, lecz ni udało się nawiązać połączenia. Mimo to Argentyńczycy mają nadzieję, że zdobyte w ten sposób dane pozwolą na triangulację pozycji okrętu. O pomoc poproszono specjalistów do spraw telekomunikacji ze Stanów Zjednoczonych.
Se detectaron 7 llamadas satelitales que se habrían realizado desde el #submarinoSanJuan y que no llegaron a enlazar con las bases de #ArmadaArgentina, lo que indicaría que la tripulación intenta restablecer contacto, por lo que se trabaja para determinar su localización precisa
— Armada Argentina (@Armada_Arg) 19 listopada 2017
Na tę chwilę nie ma żadnych innych informacji. Łączność satelitarna – przy założeniu, że nie mamy do czynienia z jakąś anomalią – oznacza jednak, iż okręt najprawdopodobniej wciąż znajduje się na powierzchni. Mimo to trwają przygotowania do głębinowej akcji ratunkowej. US Navy zarządziła przemieszczenie do Argentyny personelu i wyposażenia Dowództwa Ratownictwa Podwodnego z San Diego.
Trzy C-17 Globemastery III i jeden C-5 Galaxy przewiozą do bazy Comodoro Rivadavia, leżącej nad Zatoką San Jorge, dzwon ratowniczy (Submarine Rescue Chamber) zdalnie sterowany pojazd podwodny. Lecące z Miramar samoloty powinny wylądować w Argentynie w ciągu kilku najbliższych godzin. Comodoro Rivadavia to najbliższa argentyńska baza w linii prostej od strefy, w której prawdopodobnie zaginął okręt.
Trwają przygotowania do transportu do Argentyny ciśnieniowego systemu ratowniczego (Pressurized Rescue Module). Jeżeli San Juana nie uda się odnaleźć do tego czasu, PRM znajdzie się w bazie Comodoro Rivadavia w poniedziałek. PRM może zejść na głębokość ponad 600 metrów, połączyć się z okrętem przechylonym pod kątem do 45 stopni i wynieść na powierzchnię szesnaście osób jednocześnie.
Do akcji włączyły się już Brazylia, Peru i Urugwaj.
BREAKING @USNavy deploys Undersea Rescue Command (URC) to support search for Argentinean Navy submarine A.R.A. San Juan. URC is sending Submarine Rescue Chamber (SRC) & Remotely Operated Vehicle (ROV), then Pressurized Rescue Module (US Navy file footage)https://t.co/ZAtomgSs4G pic.twitter.com/i1xkKKV0Vj
— US Southern Command (@southcomwatch) 18 listopada 2017
(twitter.com/Armada_Arg, gacetamarinera.com.ar, southcom.mil)