Minister informacji w somalijskim rządzie centralnym zapowiedział możliwość interwencji armii w celu rozdzielenia walczących bojówek w Galkayo. Obecnie straty po stronie oddziałów Puntlandu i Galmudugu wynoszą już kilkudziesięciu zabitych i rannych.
Rząd w Mogadiszu podkreśla, iż krajowi nie jest potrzeba kolejna wojna domowa, a zwaśnione strony muszą dojść do porozumienia drogą negocjacji. Jeśli walki będą się przeciągać, nie wykluczone, że władze centralne zdecydują się wysłać do Galkayo siły wojskowe.
Obecnie zauważalny jest początek ucieczek mieszkańców miasta próbujących wydostać się z obszaru walk. Może to oznaczać potencjalne zmniejszenie znaczenia Galkayo jako centrum życia ekonomicznego regionu.
(allafrica.com; fot. AMISOM Public Information/ Stuart Price)