Dlaczego Japończycy, Chińczycy i Koreańczycy – chociaż w teorii tyle ich łączy – darzą się tak dużą niechęcią, żeby nie powiedzieć: nienawiścią? Brytyjski dziennikarz i podróżnik Michael Booth stara się znaleźć odpowiedź na to pytanie i dochodzi do zaskakujących wniosków.
Autor sprawia na początku wrażenie stereotypowego przedstawiciela zachodniej wielkomiejskiej liberalnej klas średniej, chcącego koniecznie udowodnić z góry ustaloną tezę. Jest to jednak mylne wrażenie. Booth prowadzi Czytelnika przez pewien proces myślowy, mający wyrwać go z zastałych schematów i stereotypów. Pytania pojawiające się w trakcie jego podróży przez Azję Wschodnią na początku są proste i niekiedy mogą nawet wydawać się naiwne, służą jednak wprowadzeniu w temat Czytelnika nieobeznanego z regionem. Im dalej tym pytania stają się trudniejsze, a odpowiedzi – coraz bardziej niejednoznaczne.
Książka składa się z pięciu części, poświęconych kolejnym krajom. Czytelnik wyrusza z Japonii, by następnie przeprawić się do Korei Południowej, dalej do Chin i wreszcie przez Tajwan wrócić do punktu wyjścia. W trakcie podróży Booth rozmawia z różnymi ludźmi, od zwykłych przechodniów przez naukowców po zatwardziałych nacjonalistów, strażników pamięci i działaczy na rzecz pojednania między narodami. Otrzymujemy pełne spektrum opinii, któremu towarzyszy solidny kurs historii relacji między Japonią, Chinami i Koreą.

Michael Booth – Japonia, Chiny i Korea. O ludziach skłóconych na śmierć i życie. Przekład: Barbara Gutowska-Nowak. Stron: 432. ISBN: 978-83-233-4913-6.
Z czasem kształtują się konkretne pytania. Czy Japonia faktycznie nie przeprosiła i nie zadośćuczyniła za swoje zbrodnie wojenne w Chinach i kolonialne panowanie w Korei? Czy Chińczycy i Koreańczycy naprawdę chcą przeprosin i zadośćuczynienia, a może czegoś zupełnie innego? Dlaczego, w przeciwieństwie do reszty, Tajwańczycy bardzo dobrze wspominają japońskie panowanie i nie są zainteresowani przyłączeniem do Chińskiej Republiki Ludowej?
Opowieściom i dyskusjom na poważne tematy towarzyszą opisy życia codziennego. Booth jako ciekawski obcokrajowiec poświęca dużo uwagi specyfice odwiedzanych krajów, starając się odnaleźć to, co je łączy, a zarazem pokazać, co je dzieli. Więcej powiedzieć nie można, bo będą spoilery.
Książka, która ukazała się nakładem wydawnictwa bo.wiem, pozwala Czytelnikowi wyruszyć w ekscytującą i niezwykle pouczającą podróż. Podróż przez historię, politykę i życie codzienne odległych krajów Azji Wschodniej silnie ze sobą związanych, a jednocześnie skłóconych na śmierć i życie. Pasjonująca lektura, ze wszech miar godna polecenia!