W serwisie YouTube pojawiły się w ostatnich dniach filmy opublikowane przez niejakiego Wasilija Chmielewskiego przedstawiające loty ćwiczebne formacji samolotów uderzeniowych Su-25 należących do wojsk lotniczych Czadu. Z fragmentarycznych informacji dostępnych w internecie wynika, że tamtejsze lotnictwo przygotowuje nowy zespół pokazowy o nazwie Tygrysy Czadu, wykorzystujący sześć samolotów.

Niejasny jest skład kadry zespołu. W kabinach maszyn widocznych na nagraniach zasiadają Ukraińcy. Prawdopodobnie pełnią oni funkcję instruktorów, ale być może będą również latać na pokazach – samodzielnie lub wspólnie z Czadyjczykami.

Czadyjskie lotnictwo cierpi na brak wyszkolonych pilotów, szczególnie dotkliwy w kontekście wojny z Boko Haram toczonej w tamtym regionie Afryki. Su-25 lotnictwa Czadu są ponoć regularnie wykorzystywane w walce – na tyle, na ile pozwala ich stan techniczny. Nieoficjalnie wiadomo, że w lotach bojowych uczestniczą najemni piloci z Ukrainy i Białorusi (być może i z Rosji), formalnie zatrudnieni tylko do szkolenia miejscowych lotników.

Według reportu World Air Forces 2016 Force Aérienne Tchadienne ma na stanie trzy samoloty myśliwskie MiG-29 i osiem uderzeniowych Su-25, a także pewną liczbę dwu- i czterosilnikowych samolotów transportowych, trzy samoloty szkolno-treningowe (trzech różnych typów) oraz około dwudziestu śmigłowców (w tym pięć Mi-24). 1 lipca tego roku czadyjskie lotnictwo poniosło duże straty w starciu z… burzą, która spustoszyła lotnisko w Ndżamenie. Trzy śmigłowce AS 550 Fennec doznały urwania belki ogonowej, a jeden MiG-29, dwa Su-25 i jeden szkolny Pilatus PC-12 zostały lekko uszkodzone.

Filmy ukazują między innymi wykonywanie pętli i beczek oraz loty na małej wysokości. Na jednym z nich widać przelot pięciu Su-25 w (niezbyt stabilnej) formacji przed liczną publicznością. Najprawdopodobniej są to właśnie Tygrysy Czadu, z jakiegoś powodu w okrojonym składzie. Nie wiadomo, kiedy powstało nagranie, ale można przypuszczać, że było to 11 sierpnia – w święto niepodległości Czadu.

Zwróciliśmy się do Chmielewskiego z prośbą o komentarz. Prośba niestety pozostała bez odpowiedzi.

Zobacz też: Koniec służby Su-25 w Gruzji

(youtube.com, defenceweb.co.za)

Frogfoot, Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe