Rok 2011 był jakby wprost wzięty ze starego (ponoć chińskiego) przekleństwa: bodajbyś żył w ciekawych czasach. Szczególnie ciekawy okazał się dla wszystkich zainteresowanych polityką i wojskowością. Poniżej przedstawiamy zestawienie niektórych kluczowych wydarzeń dla przemysłu wojskowego i sił zbrojnych świata w minionym roku.

Amerykańskie jednostki bojowe definitywnie opuściły Irak. Na tym zdjęciu Stryker z amerykańskiej 2. Dywizji Piechoty Indianhead przekracza granicę iracko-kuwejcką.
US Army/Sgt. Kimberly Johnson[/podpis]

To nie był dobry rok dla dyktatorów w państwach arabskich. Szczególnie źle ułożył się dla Muammara al-Kaddafiego, którego rebelianci przy wydatnym wsparciu NATO pozbawili najpierw władzy, a następnie życia. Na zdjęciu amerykańskie F-16 Fighting Falcon w malowniczej bazie Aviano po powrocie z misji w ramach operacji Odyssey Dawn.
US Army Photo /SSG Tierney P. Wilson [/podpis]

Dobiegła końca produkcja supermyśliwców F-22 Raptor. Ostatnia maszyna tego typu dla US Air Force, numer 4195, zjechała z linii montażowych 13 grudnia. Szansa na to, że produkcja zostanie wznowiona, są mikroskopijne, gdyż Kongres kategorycznie nie zgadza się na eksport tego szczytowego osiągnięcia amerykańskiej (i światowej) techniki wojskowej.
U.S. Air Force photo/Senior Airman Danielle Purnell[/podpis]

Rok 2011 obfitował za to w dobre wieści dla Joint Strike Fightera. Przede wszystkim do służby w US Air Force trafił pierwszy egzemplarz F-35, ale ponadto rozpoczęła się budowa pierwszego samolotu dla Royal Air Force, a Japonia podjęła decyzję, że właśnie Lightning II zastąpi jej wysłużone Phantomy.
U.S. Air Force/Staff Sgt. Joely Santiago[/podpis]

To był dobry rok nie tylko dla F-35, ale i dla Gripena. Pierwsze myśliwce trafiły do Tajlandii, ale co ważniejsze, szwedzka konstrukcja wygrała z Typhoonem i Rafale’em walkę w przetargu na myśliwiec dla sił powietrznych Szwajcarii.
Łukasz Golowanow, Konflikty.pl[/podpis]

Nasze wojsko przyjęło pierwsze pojazdy Żubr produkowane przez AMZ z Kutna. Na zdjęciu AMZ Żubr-P jako nośnik systemu POPRAD.
Spike78, via Wikimedia Commons,na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa–na tych samych warunkach 3.0[/podpis]

Rozpoczęło się cięcie stalowych arkuszy do konstrukcji drugiego lotniskowca typu Ford: USS John F. Kennedy (CVN 79). Okręt ten ma w 2018 roku zastąpić USS Nimitz.
U.S. Navy / Mass Communication Specialist 2nd Class Jay M. Chu[/podpis]

Prom kosmiczny Atlantis zmierza na stanowisko startowe. Rozpoczęta 8 lipca misja STS-135 była ostatnim lotem w historii trzydziestoletniego programu Space Shuttle.
NASA/Kim Shiflett[/podpis]

Jeden z najbardziej kontrowersyjnych samolotów w historii US Navy, F/A-18 Super Hornet, jest w amerykańskiej marynarce używany na coraz szerszą skalę. Licząc łącznie F/A-18E i F Super Hornet oraz EA-18G Growler, już wiosną w służbie było ponad pół tysiąca maszyn tych typów.
U.S. Navy /Mass Communication Specialist 2nd Class James R. Evans[/podpis]

Po tragicznym trzęsieniu ziemi i tsunami, jakie targnęły Japonią, świat obiegła fotografia myśliwca F-2 wbitego w budynek. Jednak nie była to jedyna strata japońskiego lotnictwa. Pod wodą znalazło się wiele samolotów, w tym 18 myśliwców Mitsubishi F-2 i większość infrastruktury bazy Matsushima. W praktyce Japońskie Powietrzne Siły Samoobrony straciły całą eskadrę myśliwską.
Courtney Witt, U.S. Air Force[/podpis]

Dobiega końca służba Stratotankerów w US Air Force. Przetarg na nowy latający tankowiec, KC-X, rozstrzygnięto na korzyść KC-46, opracowanego na bazie Boeinga 767.
U.S. Air Force/Tech. Sgt. Johnny Saldivar[/podpis]

Indyjscy piloci rzekomo boją się latać swoimi samolotami ze względu na ich fatalny stan techniczny. Katastrofie uległ nawet jeden z tamtejszych Su-30MKI, najnowocześniejszych maszyn w służbie IAF. Tymczasem MiG-i-21 rozbijają się już praktycznie w hurtowym tempie, w samym 2011 roku utracono ich aż pięć.
USAF/1st Lt. George Tobias[/podpis]

Iran przechwycił amerykańskiego bezpilotowca RQ-170 Sentinel, który naruszył irańską przestrzeń powietrzną. Znany pisarz i analityk Ralph Peters twierdzi, że zdobycie przez jakiekolwiek państwo zdolności przejmowania kontroli nad UAV-ami może oznaczać rewolucję w użyciu dronów.
Truthdowser, via Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported [/podpis]

Amerykański przemysł zbrojeniowy poniósł bezprecedensową klęskę. W lukratywnym przetargu na myśliwiec wielozadaniowy dla Indii (MMRCA) F-16IN Super Viper i F/A-18E/F Super Hornet przegrały z konkurencją z Europy: Rafale’em i Typhoonem. Na zdjęciu F-16E w barwach lotnictwa Zjednoczonych Emiratów Arabskich.
U. S. Air Force/Tech. Sgt. Michael R. Holzworth [/podpis]

Abramsy wciąż w modzie. Egipt powiększa swoje siły pancerne o 125 czołgów tego typu, Arabia Saudyjska zamawia głęboką modernizację ponad 300 swoich Abramsów, a Grecja ma dostać 400 używanych czołgów tego typu za darmo.
US Army photo[/podpis]

Podczas gdy Amerykanie kończą produkcję swojego supermyśliwca, Chińczycy pragną rozpocząć produkcję swojego. 11 stycznia odbył się pierwszy lot Chengdu J-20. Tutaj w wyobrażeniu artystycznym Aleksandra Czeczina.
Alexandr Chechin, via Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported[/podpis]