Ostatnie trzy dni przyniosły szereg kontraktów modernizacyjnych dla polskich Sił Zbrojnych. Dzisiaj podpisano ostatnie umowy i aneksy w trybie „single procurement”, czyli bez udziału partnerów z innych państw, w ramach programu SAFE. W ostatnich dniach zamówiono między innymi platformy bezzałogowe, wyposażenie indywidualne, okręty hydrograficzne oraz pojazdy bojowe i logistyczne. W tym artykule podsumowujemy najważniejsze umowy zawarte w ciągu ostatnich trzech dni.
SAFE (Strategic Autonomy Fund for Europe) to unijny program wsparcia finansowego dla państw członkowskich, którego celem jest przyspieszenie modernizacji sił zbrojnych i wzmocnienie europejskiego przemysłu obronnego w obliczu zagrożenia ze strony Rosji. Umożliwia on krajom UE zaciąganie preferencyjnych pożyczek na samodzielne lub skoordynowane zakupy uzbrojenia i sprzętu wojskowego.
Nie będziemy tutaj skupiać się na całej politycznej otoczce, która od początku towarzyszy programowi SAFE. Naszym zdaniem modernizacja Sił Zbrojnych pozostaje priorytetem, zwłaszcza jeśli może być realizowana na preferencyjnych warunkach, pozwalających w najbliższych latach odciążyć budżet resortu obrony. Wszystkie zawarte umowy muszą zostać zrealizowane do końca 2030 roku.
Czwartek, 28 maja
Czwartek był pierwszym dniem, w którym podpisano szereg kluczowych umów z polskimi przedsiębiorstwami z branży obronnej. W pierwszej kolejności resort obrony zakontraktował wyposażenie na potrzeby Dowództwa Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni (DKWOC). Kupiono postkwantowy szyfrator IP nowej generacji, systemy kryptograficzne, systemy do bezpiecznej wymiany danych pomiędzy systemami dowodzenia oraz mobilne laboratorium do prowadzenia działań w cyberprzestrzeni.
To wyposażenie mało widoczne w przekazach medialnych, ale kluczowe w dzisiejszych realiach. Przedstawiciele DKWOC i Ministerstwa Obrony podkreślali, że z roku na rok rośnie częstotliwość ataków na Polskę w cyberprzestrzeni, toteż konieczna jest rozbudowa zdolności do przeciwdziałania atakom.
Umowy obejmują dostawy dla potrzeb @CyberWojska postkwantowego szyfratora IP od Enigma sp. z o.o., systemu kryptograficznego wysokiego zaufania od Krypton Polska sp. z o.o., systemu bezpiecznej wymiany danych od Filbico sp. z o.o. oraz mobilnego laboratorium cyberbezpieczeństwa… pic.twitter.com/TcM2JKBF6M
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) May 28, 2026
Dwie kolejne umowy przypadły przedsiębiorstwu Maskpol, które dostarczy żołnierzom 50 tysięcy kamizelek kuloodpornych KKZ-01/K4 i 300 tysięcy kompozytowych hełmów bojowych HBT-02. Agencja Uzbrojenia podaje, że zamówione kamizelki zaprojektowano do ochrony żołnierzy przed postrzałem pociskami niektórych rodzajów broni strzeleckiej, bezpośrednimi uderzeniami odłamków oraz skutkami uderzeń niebezpiecznymi przedmiotami.
Hełmy HBT-02 stanowią efekt prac rozwojowych realizowanych w ramach programu Zaawansowany Indywidualny System Walki „Tytan”. Konstrukcja hełmu pozwala na jednoczesne używanie wyposażenia indywidualnego takiego jak: maska przeciwgazowa, odzież ochronna, aktywne ochronniki słuchu oraz urządzeń do ochrony wzroku i twarzy. Umowy opiewały odpowiednio na 720 i 740 milionów złotych.
Utrzymanie Konfliktów jako serwisu wolnego od reklam Google to dla nas priorytet. Dzięki Waszemu wsparciu z Patronite i BuyCoffee udało się to do tej pory i chcielibyśmy, aby tak zostało.
Żeby działać bez reklam Google, potrzebujemy 2000 złotych miesięcznie. To próg, który pozwala nam skupić się na pracy. Jeśli chcecie dorzucić swoją cegiełkę, możecie zrobić to przez Patronite.pl lub Buycoffee.to.
Nie spodziewamy się, że każdy będzie nas wspierał finansowo. Ale jeśli zdecydujecie się pomóc, zadbamy o to, by każda złotówka realnie pracowała na rozwój serwisu.
Nasze comiesięczne raporty finansowe możecie przeczytać tutaj.
Zadbano też o logistykę. Tym razem aneksowano trzy umowy. W ramach pierwszej zwiększono zamówienie na cysterny-dystrybutory CD-10 do 320 sztuk w latach 2026–2028. Odbiorcami zamówionych cystern będą pododdziały używające czołgów K2, haubic samobieżnych K9 oraz wyrzutni rakietowych Homar-K. Wartość umowy to około 870 milionów złotych. Dwa pozostałe kontrakty dotyczyły aneksowania umów na dostawy średnich samochodów ciężarowych Jelcz 442.32 i ciężkich Jelcz S662.D43.
Trzy kolejne kontrakty dotyczyły pozyskania bezzałogowych platform powietrznych. Kupiono 190 zestawów (około 760 platform) rozpoznawczych bezzałogowców FlyEye za kwotę 1,3 miliarda złotych. Sześć zestawów wejdzie na wyposażenie plutonów rozpoznawczych batalionów czołgów K2GF i K2PL, a pozostałe zostaną rozdysponowane pomiędzy Wojska Lądowe i Wojska Obrony Terytorialnej.

Amunicja krążąca Warmate (tu w wersji szkolnej, którą można rozpoznać po niebieskim malowaniu.
(Maciej Hypś, Konflikty.pl)
Drugą umową jest zakup ponad 400 zestawów amunicji krążącej Warmate za blisko miliard złotych. Kontakt stanowi wypełnienie podpisanej przed rokiem umowy ramowej. W skład każdego zestawu wchodzi dziesięć bezzałogowców.
Największym pod względem wartości był kontrakt na dostawę 12 bateryjnych modułów ogniowych Gladius. System przeznaczony jest do rozpoznania obrazowego z powietrza i precyzyjnego rażenia celów na dystansie do kilkuset kilometrów. W ich skład wchodzą między innymi rozpoznawcze bezzałogowce FT-5, efektory Gladius 1 i Gladius 2, wyrzutnie i wozy dowodzenia (oparte na opancerzonych pojazdach Waran), pojazdy amunicyjne i obsługi technicznej (osadzone na Jelczach) oraz zapas uderzeniowych BSP-U.
Całość zostanie zintegrowana z systemem kierowania ogniem Topaz. Wartość kontraktu opiewa na 9,3 miliarda złotych. Do tej pory na potrzeby pododdziałów artylerii zamówiono cztery bateryjne moduły ogniowe systemu Gladius.

Wyrzutnia systemu Gladius zbudowana na podstawie pojazdu opancerzonego Waran. Te powstają w HSW.
(Szymon Rutkowski, Konflikty.pl)
Ostatnią kluczową umową podpisaną przed dwoma dniami był zakup dwóch okrętów hydrograficznych w ramach programu „Hydrograf”. Umowa o wartości 1,5 miliarda złotych została podpisana z gdańską stocznią Remontowa Shipbuilding. Całkowita długość zamówionych okrętów będzie wynosić około 60 metrów, a szerokość maksymalna – 13 metrów. Jednostki będą w stanie pokonać dystans około 5 tysięcy mil morskich, prędkość maksymalna będzie wynosić 13 węzłów.
Wizualizacja wskazuje, że zdecydowano się oprzeć przyszłe okręty na sprawdzonych jednostkach wielozadaniowych projektu B618. Remontowa Shipbuilding zbudowała w latach 2018–2020 dwie tego typu jednostki, dla Urzędu Morskiego w Gdyni (Zodiak II, IMO: 9851866) i Urzędu Morskiego w Szczecinie (Planeta I, IMO: 9851878). Pierwowzór oprócz obsługi oznakowania nawigacyjnego i zwalczania zanieczyszczeń dostosowany jest do prowadzenia prac hydrograficznych.
#PolskaSAFE 🇵🇱 pic.twitter.com/NXbzs74bk7
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) May 28, 2026
Piątek, 29 maja
Drugiego dnia podpisano szereg kontraktów. Pierwsza umowa dotyczyła dostawy 24 lekkich kołowych transporterów rozpoznawczych Kleszcz za 570 milionów złotych. Wozy trafią na wyposażenie batalionów czołgów K2GF i spolonizowanych K2PL. Jest to druga umowa na dostawę Kleszczy. W sierpniu 2024 roku podpisano umowę ramową na dostawę 286 pojazdów i jednocześnie pierwszy kontrakt wykonawczy na 28 egzemplarzy.
Kolejne zamówienia dotyczyły przede wszystkim środków minowych i ładunków wybuchowych. Największy kontrakt, o wartości 1,36 miliarda złotych, zawarto z Bydgoskimi Zakładami Elektromechanicznymi Belma. Dotyczy on dostawy kaset minowych ISM z minami narzutowymi MN-123. Ta sama spółka dostarczy również miny przeciwpancerne TM-62 z zapalnikiem ZN-97 za 51,5 miliona złotych oraz ładunki wybuchowe Tulipan za ponad 11 milionów złotych.
Nowe kontrakty oznaczają skokowy wzrost zdolności inżynieryjnych #WojskoPolskie. Zamówiony system inteligentnych ładunków sterowanych Jarzębina-S zostanie wykorzystany między innymi do wzmocnienia ochrony granicy 🇵🇱 w ramach programy #TarczaWschód. Do jednostek trafią także… pic.twitter.com/OyD8wGQRbF
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) May 29, 2026
Pozostałe umowy obejmują elementy systemu sterowanych ładunków wybuchowych Jarzębina-S. Konsorcjum BZE Belma i WITI dostarczy kierunkowe ładunki wąskiego i szerokiego rażenia za ponad 356 milionów złotych, natomiast konsorcjum MindMade, Belma i WITI odpowie za dostawy samego systemu Jarzębina-S i środków bojowych do sterowanych ładunków wybuchowych, odpowiednio za 193 miliony i 160 milionów złotych.
Osobną umowę zawarto ze spółką GISS, która obejmie dostawę do 157 średnich terminali satelitarnych STS o wartości około 2,4 miliarda złotych. Agencja Uzbrojenia podaje, że terminale będą przeznaczone do zabezpieczenia systemu łączności i informatyki na potrzeby kierowania obronnością państwa oraz Wojennego Systemu Dowodzenia, a także zabezpieczenia potrzeb Sił Zbrojnych w zakresie łączności satelitarnej.
Sobota, 30 maja
Dziś doczekaliśmy się najbardziej wyczekiwanych i największych kontraktów dla polskiego przemysłu obronnego. Pierwszą podpisaną umową była ta na dostawę kilkuset tysięcy sztuk bojowej amunicji artyleryjskiej kalibru 155 milimetrów. Zlecenie o wartości 13,5 miliarda złotych przypadło konsorcjum PGZ-Amunicja w której skład wchodzą: Polska Grupa Zbrojeniowa (lider), Zakłady Metalowe Dezamet, Mesko, Zakłady Chemiczne Nitro-Chem, Zakład Produkcji Specjalnej Gamrat i BZE Belma.
💥 BUM! Mocny początek dzisiejszej trasy #PolskaSAFE.
W Nowej Dębie, w Zakładach Metalowych DEZAMET, podpisana została kolejna kluczowa umowa realizowana w ramach programu SAFE. Konsorcjum #PGZAmunicja dostarczy Siłom Zbrojnym RP amunicję artyleryjską kalibru 155 mm – jeden z… pic.twitter.com/rxtJsx7Zx7
— Polska Grupa Zbrojeniowa🇵🇱 (@PGZ_pl) May 30, 2026
Największe kontrakty podpisano w Hucie Stalowa Wola. Na mocy kontraktów spółka dostarczy 146 bojowych wozów piechoty Borsuk i 96 armatohaubic samobieżnych Krab. W skład każdego dywizjonowego modułu ogniowego Regina wchodzą: 24 Kraby, dwa wozy dowódczo-sztabowe, dziewięć wozów dowodzenia, sześć wozów amunicyjnych i jeden wóz remontu uzbrojenia i elektroniki.
Wozy dowodzenia i dowódczo-sztabowe posadowione są na gąsienicowych podwoziach LPG, zaś amunicyjne i warsztaty remontów uzbrojenia – na podwoziach samochodów ciężarowych, odpowiednio Jelcz P882.53 i Jelcz P662D.35. W przypadku Borsuków warto dodać, że jest to druga umowa wykonawcza. W marcu ubiegłego roku podpisano umowę na dostawę 111 egzemplarzy seryjnych, które dołączą do już dostarczonych pięciu egzemplarzy testowych. Pierwsze wozy przekazano już w grudniu.
Rekordowe umowy z funduszy #SAFE podpisane w Hucie Stalowa Wola!
W Hucie Stalowa Wola przed chwilą podpisane zostały umowy dotyczące dostaw:
− Bojowych Wozów Piechoty #Borsuk
− wozów towarzyszących dla wyrzutni #Homar-K
− wozów towarzyszących dla haubic K9
− dodatkowych… pic.twitter.com/PjxU7DFUeU— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) May 30, 2026
Kolejną istotną umową jest dostawa tysiąca wozów wsparcia dla wyrzutni Homar-K. W październiku 2022 roku Polska zamówiła południowokoreański system K239 Chunmoo, kontrakt obejmuje ponad 200 wyrzutni wraz z polonizacją. Pierwsze egzemplarze trafiły do służby w 2023 roku. Wyrzutnie M142 nieoficjalnie określane są mianem Homar‑A, zaś te z Korei Południowej – Homar‑K.
Na razie nie przekazano, co dokładnie będzie się zawierać w pojęciu pojazdów wsparcia, jednak wcześniej informowano, że będą to wozy dowodzenia, wozy amunicyjne i remontowe, a także wozy ratownictwa technicznego. Zamówiono też wozy wsparcia dla sześciu dywizjonowych modułów ogniowych (konfiguracja ta sama co w DMO Regina) dla armatohaubic samobieżnych K9PL. Domówiono też 11 kolejnych pojazdów minowania narzutowego Baobab-K, które dołączą do 24 już zamówionych.
Kolejnym kontraktem jest zamówienie kolejnych 64 moździerzy samobieżnych Rak na podwoziu Rosomaka w ramach ośmiu kompanijnych modułów ogniowych (KMO). W skład każdego KMO wchodzi osiem moździerzy samobieżnych, cztery wozy dowodzenia, dwa wozy rozpoznawcze, trzy wozy amunicyjne oraz wóz remontu uzbrojenia i wóz zabezpieczenia technicznego. Wozy dowodzenia i rozpoznawcze osadzone są na transporterach opancerzonych Rosomak, a pojazdy wsparcia – na Jelczach.
Wicepremier W. @KosiniakKamysz: 60 mld zł dla Huty Stalowa Wola i firm @PGZ_pl. To wszystko w jeden dzień w ramach umów zawieranych na sprzęt dla #WojskoPolskie. 30 maja to absolutnie najważniejszy dzień w budowie zdolności #WojskoPolskie i budowie niezależności polskiego… pic.twitter.com/6OP40LMq7r
— Ministerstwo Obrony Narodowej 🇵🇱 (@MON_GOV_PL) May 30, 2026
Podpisano również aneksy dotyczące refinansowania wcześniej zawartych kontraktów, które dzięki temu zostaną pokryte ze środków funduszu SAFE. Obejmują one umowy na dostawy kołowych transporterów opancerzonych Rosomak oraz Rosomak-L z systemem wieżowym ZSSW-30, a także umowę wykonawczą z 2023 roku dotyczącą dostaw wozów towarzyszących dla armatohaubic K9.
Łączna wartość umów dla dostawy artylerii i pojazdów wsparcia opiewają na łączną kwotę około 60 miliardów złotych. Oczywiście nie są to wszystkie kontrakty jakie zawarto przez ostatnie trzy dni. Niemniej są to naszym zdaniem jedne z najważniejszych umów zawartych w ramach procedury „single procurement”. Kolejne umowy będą mogły być podpisywane jedynie z partnerem zagranicznym.