Javelin to przenośny system przeciwpancerny, dzieło Raytheon/Lockheed Martin JAVELIN Joint Venture, przystosowany zarówno do odpalania z ramienia strzelca pieszego, jak i do montowania na pojazdach.

Historia

W 1989 roku US Army przyznała konsorcjum Javelin utworzonemu przez Raytheon Texas Instruments (obecnie Missile Systems) z Dallas i Lockeed Martin Electronics and Missiles (obecnie Missiles and Fire Control) z Orlando kontrakt na opracowanie następcy przeciwpancernego systemu rakietowego M47 Dragon. FGM-148 Javelin wszedł w fazę produkcji seryjnej w 1994 roku, ale pierwsze systemy weszły do służby dopiero ponad półtora roku później, w czerwcu 1996, a pierwsza została w nie wyposażona jednostka w Fort Benning w Georgii.

W styczniu 2003 Brytyjskie Ministerstwo Obrony ogłosiło, że wybrało system Javelin jako zwycięzcę konkursu LFATGWS – Kierowanej Broni Przeciwpancernej dla Sił Lekkich. Wstępne zamówienie opiewa na 18 wyrzutni i 144 pociski. Jego realizację, we współpracy z BAE Systems i kilkoma mniejszymi firmami jako dostawcami podzespołów, rozpoczęto w lipcu 2005 roku wraz z wycofaniem ze służby systemów Milan. Wcześniej, w październiku 2004 roku, zamówienie rozszerzono, by objęło także – od 2007 roku – wyposażenie Sił Rozpoznania w miejsce pocisków Swingfire. Pocisk przeciwpancerny Javelin został wybrany także przez Tajwan (60 wyrzutni, 360 pocisków), Litwę, Jordanię (odpowiednio 30 i 110), Australię (92, 600), Nową Zelandię (24, liczba pocisków nieznana, dostawy od 2006 roku), Norwegię (90, 526, dostawy od 2006 roku), Kanadę (200, 840) i Irlandię. Między czerwcem 2004 roku a styczniem 2005 chęć zakupienia Javelinów wyraziły także Republika Czeska, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Oman. Debiut bojowy Javelina miał miejsce podczas operacji Iraqi Freedom w Marcu 2003, kiedy to użyły go jednostki US Army, US Marine Corps i Australian Special Forces.

Żołnierz norweski z FGM-148 Javelin.

Żołnierz norweski z FGM-148 Javelin.

Pocisk

Na system FGM-148 Javelin składa się Jednostka Dowodzenia i Odpalania (CLU) oraz jednostka. CLU o masie 6,4 kg to pasywny system identyfikacji celów i jednostka kontroli ognia ze zintegrowanym celownikiem dziennym o czterokrotnym powiększeniu i termowizorem o alternatywnym cztero- i dziewięciokrotnym powiększeniu wykorzystującym technologię SADA IIIA.

Jednostka ognia składa się z pocisku Javelin w wyrzutni tubowej ATK. Sam pocisk, wyposażony w kadmowo-rtęciowy układ śledzenia w podczerwieni, działa w trybie odpal i zapomnij po uprzednim namierzeniu i „zablokowaniu” celu. Tandemowa głowica bojowa składająca się z kierunkowego prekursora i głównego, kumulacyjno-odłamkowego ładunku penetrującego. Zasięg pocisku napędzanego dwuetapowym (z podziałem na silnik startowy i marszowy) silnikiem rakietowym na paliwo stałe wynosi 2500 metrów.

US Marines niosą FGM-148 Javelin, w trakcie operacji Musztarak w mieście Mardża, Afganistan 2010.

US Marines niosą FGM-148 Javelin, w trakcie operacji Musztarak w mieście Mardża, Afganistan 2010.

Działanie operacyjne

System może być przygotowany do otwarcia ognia w trzydzieści sekund, czas załadowania nowego pocisku nie przekracza dwudziestu sekund.Tuba wyrzutni zamontowana jest na CLU, stanowiącej także bazę dla celownika. Strzelec wybiera cel, nasuwając kursor celownik na obraz celu, którym może być nie tylko pojazd pancerny, ale też budynek lub wolno poruszający się śmigłowiec. Następnie przesyła do systemów pocisku komendę namierzenia i zablokowania celu. Po odpaleniu strzelec nie wprowadza żadnych korekt do toru lotu pocisku, co daje Javelinowi przewagę nad konkurencyjnymi, sterowanymi światłowodem lub promieniem laserowym, pociskami, pozwalając strzelcowi na natychmiastowe przygotowanie do oddania kolejnego strzału lub zmiany stanowiska ogniowego. Odpalenie odbywa się w trybie „miękkim” – małoodrzutowym i nie narażającym strzelca na kontakt z gazami wylotowymi, dzięki czemu można prowadzić ogień nawet z wnętrz budynków. Jak tylko pocisk opuści tubę wyrzutni, włącza się silnik marszowy, niosący pocisk do celu.

CLU, w oczekiwaniu na rozwój wypadków.

CLU, w oczekiwaniu na rozwój wypadków.


Javelin atakować może w dwóch trybach, wyboru między którymi, w zależności od celu, dokonuje strzelec – tryb bezpośredni służy głównie do niszczenia celów niepancernych, podczas gdy przeciwko czołgom itp. obiektom wykorzystywany jest tryb ataku górnego – pocisk unosi się ponad cel (maksymalnie na 150 metrów) i uderza pionowo w dół, przebijając cieńszy pancerz górny czołgu.

Istnieją wersje FGM-148 Javelin wystrzeliwane z przenośnych wyrzutni, z trójnogu (są tam trzy pociski), lub z pojazdów. Waga rakiety to 11,8 kg, CLU 6,4kg, a zasięg około 2500 m2. Jeden pocisk do wyrzutni Javelin kosztuje 80.000$, a CLU 125.000$. Do tej pory wyprodukowano ponad 11000 pocisków1.

FGM-148 Javelin w akcji

Przypisy

1. FGM-148 Javelin -http://pl.wikipedia.org/wiki/FGM-148_Javelin. Dostęp:09-12-2011