Dwa kolejne niszczyciele Aegis dla Japonii
Dziennik Yomiuri Shimbun poinformował, powołując się na źródła rządowe, zatwierdzeniu budowy dwóch niszczycieli z …
Dziennik Yomiuri Shimbun poinformował, powołując się na źródła rządowe, zatwierdzeniu budowy dwóch niszczycieli z …
21 maja na poligonie rakietowym Kauai na Hawajach przeprowadzono pierwsze udane odpalenie pocisku Standard Missile-3 z wyrzutni lądowej. Jest to kolejny krok ku stworzeniu tarczy antyrakietowej dla NATO.
Celem jest zwiększenie możliwości obrony przed zagrożeniem nuklearnym ze strony Korei Północnej. Dwa nowe okręty są również odpowiedzią na chińskie aspiracje morskie, w szczególności agresywną politykę w sprawie spornych Wysp Nansei.
Projekt powstaje w celu przeciwdziałania potencjalnemu zagrożeniu ze strony Iranu i Korei Północnej. Budowie kompleksu antybalistycznego sprzeciwia się jednak Rosja, Kreml bowiem obawia się, że doprowadzi to do ograniczenia roli rosyjskich strategicznych sił powstrzymywania.
W odpowiedzi na narastającą liczbę „incydentów” na linii północ-południe Republika Korei realizuje narodowy program wzmocnienia potencjału obronnego. Jego kolejną odsłoną jest budowa systemu obrony przeciwrakietowej w kooperacji z Rosjanami.
Arabia Saudyjska poszukuje okrętów wyposażonych w system przeciwlotniczy i przeciwrakietowy AEGIS. W tym celu zwróciła się do amerykańskiego Departamentu Obrony, by ten pomógł w poszukiwaniach dostawcy.