Nakładem Wydawnictwa Replika na rynku wydawniczym pojawiła się publikacja „Kusza i łuk. Rzemiosło średniowieczne i współczesne” autorstwa Jarosława Jankowskiego, będąca kompendium wiedzy potrzebnej każdemu początkującemu adeptowi sztuki wyrobu broni cięciwowej – zarówno tej znanej i używanej przez naszych przodków z wieków średnich, jak i dostosowanych do standardów współczesności jej dzisiejszych odpowiedników.

Autor – Jarosław Jankowski – należy do wąskiej grupy rzemieślników trudniących się wyrobem zarówno tradycyjnych, jak i współczesnych łuków oraz kusz. Mimo iż z wykształcenia pozostaje filologiem-slawistą, życie zawodowe poświęcił swej pasji. Przykład mistrza Jankowskiego jest kolejnym argumentem przekonującym o korzyściach płynących z wykonywania zawodu będącego zarazem głównym hobby.

„Kusza i łuk” jest dziełem podsumowującym dorobek pracy rzemieślniczej autora. Celem powstałego poradnika jest zachęcenie młodych, często pozbawionych technicznego zacięcia młodych ludzi, obawiających się rozwijania zainteresowania łucznictwem. Po lekturze mogę stwierdzić, że każdy laik jest w stanie stworzyć własny łuk, bądź kuszę. Oprócz tego zostajemy zapoznani z prawidłowym obchodzeniem się z taką bronią miotającą, jej konserwacją i przechowywaniem. Autor również uczula na akty prawne, regulujące wyrób i posiadanie takiej właśnie broni.

Niewątpliwie książka jest adresowana dla osób niezwiązanych dotąd z łucznictwem, początkujących oraz średniozaawansowanych adeptów sztuki wyrobu łuku bądź kuszy. Możliwe, że zaawansowani łucznicy czy kusznicy mogą być trochę niedosyceni treścią, jednak ze względu na zanik techniki wyrobu takiego sprzętu muszą to zrozumieć. Na stronach pracy mistrza Jankowskiego w łatwy i przyjemny sposób zgłębimy tajniki wyrobu czterech rodzajów kusz (samostrzału, kuszy późnośredniowiecznej, arbalety, kuszy współczesnej) oraz dwóch rodzajów łuków (średniowiecznego drewnianego oraz współczesnego laminowanego). W każdym rozdziale poświęconym innemu typowi kuszy czy łuku otrzymujemy, oprócz wyżej wspomnianej techniki produkcji, informacje o historii danej broni i sposobie jej wykorzystywania w przeszłości i teraźniejszości, konserwacji oraz przechowywania. W osobnym rozdziale jest omówiony problem produkcji strzał do łuków oraz technik łuczniczych.

Muszę dodać, iż rozdział poświęcony drewnianemu łukowi średniowiecznemu jest oparty na kanwie poprzedniej pracy mistrza Jarosława „Drewniany łuk średniowieczny” (recenzję tej publikacji również znajdziecie w serwisie), choć tekst został po trosze zmieniony oraz uzupełniony o nowe informacje.

A teraz parę zdań o technicznym aspekcie recenzowanej książki. Z całą pewnością niniejsze wydanie możemy uznać i pochwalić Wydawnictwo Replika za jakość wykonania. Wydanie przygotowano na dobrej jakości papierze, całość jest estetyczna, rozkład tekstów i elementów graficznych – czytelny i łatwy w odbiorze. Cieszy duża liczba fotografii, rysunków, przekrojów, rycin itp. dotyczących omawianych przez autora zagadnień, co w przypadku poradnika jest wręcz niezbędne przy tworzeniu własnego łuku czy kuszy. Możemy jedynie lekko ponarzekać na słabą jakość czarno-białych fotografii. Poza tym cieszy brak kłujących w oczy błędów korekcyjnych, dzięki czemu lektura staje się jeszcze przyjemniejsza. Jednym zdaniem – nie ma co narzekać na oprawę techniczną.

Zastanawiam się, jak pracę Jarosława Jankowskiego odbierze środowisko profesjonalnych łuczników? Mogą faktycznie troszeczkę narzekać na prostotę treści, lecz muszą z pewnością być wdzięczni autorowi za znakomita promocję ich niełatwej pasji. Dla mnie – nie ma co ukrywać: laika – jest to znakomita zachęta do rozwijania się zainteresowań idących w tym kierunku.

Nie pozostaje mi nic innego jak zachęcić Was do lektury. Osobiście dzięki tej publikacji odżyło we mnie dziecięce zainteresowanie łucznictwem oraz sztuką produkcji takiej broni. Myślę, że i w niejednym z Was obudzi się łucznik lub kusznik.

Książka
Tytuł Kusza i łuk
Autor Jarosław Jankowski
Stron 212
Okładka miękka
ISBN 978-83-60383-79-7