Z publikacjami wydawnictwa KAGERO spotkałem się po raz pierwszy w 2004 r., tj. w momencie wejścia na rynek tytułu: „Militaria XX w.” (w moim posiadaniu są wszystkie numery). Od pierwszego kontaktu zapałałem sympatią (jeśli można to tak nazwać) do wydawnictw tego edytora. Nie da im się nic zarzucić ani ze względu na zawartość merytoryczną, ani na jakość wydań. Toteż, gdy dowiedziałem się, że następną pozycję do recenzji dostanę od tego właśnie wydawnictwa nie mogłem doczekać się chwili, gdy przesyłki znajdzie się w moim domu. I wreszcie – doszła! Po odpakowaniu z bąbelkowej koperty wysunęła się spora książeczka serii Monografie traktująca o samolocie Arado Ar 234 Blitz.

Serię tę widziałem na reklamowych stronach innych tytułów KAGERO i na stronach internetowych wydawcy. Nie wiem czemu, ale kojarzyłem je z wielkością MON-owskich zeszytów Typy broni i uzbrojenia. Tymczasem z opakowania wypadła sporej wielkości książka: ok. setki stron formatu A4. Teraz zrozumiałem skąd wzięła się cena publikacji (29,99 zł), którą dotychczas uważałem za nieco wygórowaną.
Pierwszym, co rzuciło mi się w oczy po przekartkowaniu była ogromna ilość zdjęć. Na każdej stronie jest ich co najmniej dwa lub trzy. W tekście dokładnie opisano genezę powstania samolotu, jak również wszystkie użytkowane wersje. Nie zabrakło też relacji „z pierwszej ręki” – czyli wspomnień lotników, którzy zasiadali za sterami tej maszyny. Swego rodzaju rarytas stanowi przedruk ponad dwudziestu stron z dokumentacji fabrycznej samolotu i „sesja zdjęciowa” z jedynym zachowanym egzemplarzem Błyskawicy (po niem. Blitz to właśnie błyskawica) eksponowanym w Smithsonian National Air and Space Museum w Steven F. Udvar-Hazy Center. Zbliżenia w wysokiej rozdzielczości i w kolorze na pewno przydadzą się modelarzom, dla których wydawnictwo przygotowało jeszcze jeden prezent: kupon zamówienia na folię maskującą do oszklenia kabiny w skali 1:48 za jedyne 12 zł! Nie zabrakło również barwnych schematów malowania konkretnych egzemplarzy samolotu z informacją o jednostce, okresie, z którego pochodzi kamuflaż i pilotującym go lotniku.

Teraz kilka słów o głównym bohaterze książki. Odrzutowy bombowiec (lub samolot rozpoznawczy, a także nocny myśliwiec) Blitz firmy Arado nie jest szeroko znany, choć ze względu na jego pionierską konstrukcję tak być nie powinno. Każdy, kto choć trochę interesował się historią lotnictwa lub tematyką II wojny światowej zna odrzutowce Messerschmitta – Me 163 Komet i Me 262 Schwalbe, natomiast Błyskawica znana jest tylko „zaawansowanym” pasjonatom. Czemu tak się dzieje? Po pierwsze – myśliwce zestrzeliwujące wrogie bombowce były bardziej „widowiskowe” i mocniej działały na wyobraźnię szeroko rozumianej społeczności niż robiące zdjęcia bombowce (samolot Arado był projektowany właśnie jako maszyna rozpoznawcza – do roli bombowca dostosowano go dopiero później). Po drugie – Błyskawica weszła do działań operacyjnych zbyt późno i w niewielkiej ilości, zresztą gdyby było ich więcej, ten tekst byłby pisany w języku niemieckim – podejrzewam ;)!

To prawda – duża ilość, niosących po jednej tonowej, bądź po trzy półtonowe bomby – bombowców, których nie są w stanie dogonić żadne myśliwce przeciwnika mogłaby zmienić przebieg wojny. A Ar 234 był właśnie takim samolotem. Gdyby Hitler, zamiast upierać się, aby myśliwskiego Me 262 dostosować na siłę do roli maszyny bombowej przeznaczył środki dla Arado, przebieg końca wojny mógłby wyglądać zupełnie inaczej. Na szczęście jednak dla nas (Polaków i wszystkich aliantów) było tak, jak było, dlatego mogę pisać ten tekst po polsku.

Podsumowując – pozycja ta na pewno będzie wartościowym nabytkiem dla pasjonatów militariów i historii lotnictwa w szczególności. Dla modelarzy może być również cenną pomocą przy „podrasowywaniu” modelu z gotowego zestawu lub przy wsparciu ogólnych planów samolotu pozwoli na budowę makiety od podstaw.

Także, jeśli drogi Czytelniku dotarłeś na nasze strony, to na pewno lektura monografii KAGERO również będzie dla Ciebie ciekawą i pożyteczną. Zapraszam!

Tytuł: Arado Ar 234 Blitz
Seria: Monografie
Wydawnictwo: Kagero
Cena: 29,99 zł