Blitzkrieg jest grą strategiczną czasu rzeczywistego z akcją osadzoną w czasie trwania drugiej wojny światowej. Blitzkrieg zalicza się do tego rodzaju gier strategicznych, w których nie rozbudowujemy bazy, mając jedynie te jednostki, z którymi rozpoczynamy misję. Owe jednostki muszą nam wystarczyć do końca zadania.
Rozgrywka
W grze mamy możliwość rozegrania jednej z trzech kampanii: Radzieckiej, Alianckiej, Niemieckiej. Każda kampania składa się z ok. 7 pod-kampanii. Te pod-kampanie to nic innego jak największe operacje dokonane przez, każdą ze stron konfliktu. Tak więc mamy Operację Overlord, Bitwę o Tobruk, Bitwę w Ardenach. I wiele innych.
W każdej operacji możemy rozegrać jedną z trzech misji losowych. O kolejnych poziomach trudności – łatwy, średni, trudny. W zależności od poziomu trudności za wykonaną misję dostaniemy nowy pojazd lepszy od posiadanych przez nas w danym czasie. Tym sposobem po przejściu kilku misji mamy bardzo dobry oddział. W każdej operacji mamy inne uzbrojenie, operacje są rozgrywane chronologicznie więc w każdej następnej będziemy mieli do dyspozycji coraz lepszy sprzęt. Oczywiście starszy sprzęt po poprzedniej operacji także będzie w całości dostępny.
Jednostki
W grze jest sporo jednostek wszystkie dokładnie odwzorowane. Mamy piechotę, która robi za pojedynczą jednostkę, snajperów, czołgi, działa artyleryjskie, jednostki naprawcze i zaopatrzeniowe, samoloty, bombowce.
Mamy takie jednostki jak Sherman, Caliope, Tygrysy, Ciężkie działo samobieżne (dostępne tylko w jednej misji), działa przeciwlotnicze, ME 262, ciężkie bombowce B-24 Liberator i dużo, dużo więcej. Prawie wszystkie pojazdy i samoloty użyte w trakcie Drugiej Wojny Światowej.
Dowodzenie
W grze dostępna jest możliwość awansu. Po misji widzimy statystykę danej misji. Są różne cechy, takie jak ostrożność trakcie misji, umiejętność niszczenia oddziałów wroga, ograniczanie strat własnych, i czas wykonania misji. Te wszystkie czynniki mają wpływ na stopień awansu, po którym dostajemy nowe jednostki. Gdyż na początku mamy 3 czołgi, które przechodzą z misji na misję oczywiście jak, każda jednostka zdobywają doświadczenie (wyjątkiem jest piechota). Gdy mamy ochotę wymienić jeden z naszych pojazdów na nowszy to robimy to bez problemu, gdyż załoga z już zdobytym doświadczeniem przenosi się do nowego pojazdu.
Gdy awansujemy na kolejny poziom dostajemy pod dowództwo kolejne pojazdy, tym razem artylerię, która działa na takiej zasadzie jak czołgi (też są to 3 jednostki, jeśli przeżyją dostają się do następnej misji, jeśli nie dostaniemy kogoś z uzupełnień, chociaż szkoda tracić doświadczonej jednostki). Następne poziomy to kolejne czołgi i potem artyleria. Tak powiększa się nasza armia, która gdy mamy 6 Shermanów, każdy z drugim poziomem doświadczenia to mamy idealny oddział uderzeniowy, który sam może sobie poradzić z każdym przeciwnikiem (no prawie każdym).
Misje
W grze jest dużo misji, w tym nieskończona ilość misji losowych, gdy przejdziemy jedną dostaniemy nagrodę, a misja znów się pojawi i będzie można w nią zagrać tyle tylko, że zmieni się teren, cele misji i rzadko nagroda. Te misje są zróżnicowane, ale gdy jesteśmy w połowie gry to zaczynają się powtarzać i stają się nudne zwłaszcza, że w prawie każdej misji można zastosować tą samą taktykę.
Misje są różne od ochrony konwojów poprzez zdobywanie miast, mostów lub innych obiektów na zdobywaniu magazynów wroga kończąc. Ciekawą odmianą są misje historyczne. Nie dostajemy za nie żadnej nagrody, ale ich przejście jest konieczne do zakończenia danej operacji i przejścia do następnej. Są to najciekawsze i najtrudniejsze misje. Są to największe bitwy danej operacji. W takich (miały rzeczywiste miejsce w historii) dowodzimy nie tylko swoim skromnym oddziałem ale dużą armią. To bardzo duże bitwy, w których trzeba szybko myśleć i ciągle kontrolować stan dział i liczebność innych oddziałów.
Grafika
Grafika jest ładna i szczegółowa. Widać na niej doskonale wszystkie czołgi, zabudowania, wybuchy. Niestety gra jest dwuwymiarowa (ale z trójwymiarowymi jednostkami, no poza piechotą) i widzimy wszystko z rzutu izometrycznego. Nie przeszkadza to za bardzo w graniu, ale w czasach, w których powstały gry takie jak: „Soldiers: Ludzie Honoru” i „Codename Panzers: Faza Pierwsza”, gra wydaje się trochę zacofana. Ale mimo to widać jak czołgi i inne pojazdy są niszczone, jak wybuchają, wszystko to wygląda bardzo realistycznie.
Dźwięk
Oprawa dźwiękowa jest dobra każda jednostka ma „swoje własne dźwięki” tak jak oryginalne. Piechota krzyczy, czołgiści potwierdzają wykonanie rozkazu. Dźwięk jest praktycznie taki AM jak w innych dobrych grach z tego gatunku.
Dodatki
W grze znalazł się miły prezent. Mianowicie chodzi o wbudowaną w grę encyklopedię wszystkich pojazdów jakie ujrzymy w grze. Jest ich, krótka charakterystyka i dane techniczne, a także zdjęcie. Mała rzecz a cieszy.
Podsumowując gra jest dobrą strategią, potrafi przykuć na długie godziny o monitora. To nic, że powstały inne lepsze gry. Blitzkrieg nadal jest dobrą grą niewiele gorszą od tych najnowszych. Warto w nią zagrać, przy okazji można trochę poznać historię tamtych czasów…
[ocena]8-[/ocena]