W rosyjskiej stoczni Nerpa zezłomowany zostanie ostatni z sowieckich atomowych okrętów podwodnych projektu 949A Antiej (NATO: Oscar II). Jest nim okręt rakietowy K-148 Orenburg(wcześniejsze nazwy to Krasnodar oraz Wołogda). Okręt został wycofany ze służby w rosyjskiej Marynarce Wojennej w 2012 roku. Fizycznie zostanie zniszczony już w roku następnym.

Orenburg stanie się ostatnim egzemplarzem, który zostanie pocięty w tejże stoczni. Obecnie trwają prace w celu usunięcia zużytego paliwa jądrowego. Podczas procesu złomowania, wypalone paliwo jądrowego jest usuwane z okrętu podwodnego, a reaktor oddawany jest do składowania w zamkniętym miejscu. Kadłub natomiast zostanie pocięty na trzy części. Sekcje z dziobem i rufą zostaną zniszczone, a część, w której znajduje się komora reaktora zostanie umieszczony w zamkniętym miejscu.

Według państwowej rosyjskiej Federalnej Agencji Energii Atomowej Rosatom, od końca lat 80. XX wieku z Marynarki Wojennej Rosji zostało wycofanych w sumie 199 atomowych okrętów podwodnych, w tym 120 w północno-zachodniej części tego kraju i 79 na rosyjskim Dalekim Wschodzie.

Rosjanie mają trzy przedsiębiorstwa utylizacji odpadów nuklearnych pochodzących z okrętów podwodnych: Zwiezdoczka w Siewierodwińsku, Nerpa w Śnieżnogorsku i Zwiezda w Bolszoj Kamień na Dalekim Wschodzie.

Począwszy od 1998 roku w samej tylko Nerpie zostało zdemontowanych ponad 50 okrętów podwodnych. Zwiezdoczka zakończyła programu demontażu okrętów w 2011 roku. Natomiast Zwiezda nie ma obecnie podpisanych umów na likwidację przestarzałych egzemplarzy.

(en.rian.ru)

Department of Defense via Wikimedia Commons