Rosyjskie ministerstwo obrony ogłosiło zwycięzców plebiscytu na nazwy nowych systemów uzbrojenia. Rywalizacja była długa i zażarta, a liderzy poszczególnych konkursów zmieniali się kilkakrotnie.

Najmniejsza niespodzianka to nazwa dla pocisku manewrującego z napędem nuklearnym. Zwyciężył dominujący przez większość czasu Buriewiestnik (burzyk), który zdobył 34,38% głosów. Drugie miejsce zdobyła Palmira z 33,08%, o włos wyprzedzając nazwę Nieżdanczik/Siurpriz (nieżdanczik to slangowo niespodzianka), która zdobyła poparcie 32,54% głosujących.

W konkursie na bezzałogowy atomowy pojazd podwodny wszelkie morskie stworzenia musiały ustąpić bogu mórz Posejdonowi (36,93% głosów; na zdjęciu starożytny brązowy Posejdon z Artemizjonu). Dalej na podium znalazły się Awrora (32,51%) i Priboj (30,5%). Posiejdon będzie miedzy innymi nosicielem ładunków jądrowych, mających wywoływać sztuczne tsunami.

Zdecydowanym zwycięzcą w plebiscycie na nazwę bojowego lasera okazał się Pierieswiet (prześwietlenie), który zdobył niemal 41% głosów. Będącego na drugim miejscu Wasiliska (bazyliszek) poparło 30,5% głosujących. Na trzecim miejscu znalazł się Blik (olśnienie) z 28,5% głosów.

Zobacz też: Rosja zawiesiła rozwój rakiety RS-26 Rubież

(mil.ru, sputniknews.com)

Zde, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported