12 września w Hajfie, na terenie stoczni Israel Shipyards, odbyła się ceremonia wodowania pierwszego okrętu patrolowego P61 typu Saar 62, który ma być przekazany cypryjskiej marynarce wojennej. Uroczystość połączono z formalnym przekazaniem patrolowca Cypryjczykom. Uczestniczyły w niej delegacje obu ministerstw obrony, w tym szef cypryjskiego resortu Kristoforos Fokaides.

Cypr zamówił dwa małe okręty patrolowe typu Saar 62 w 2013 roku, zaś w 2015 roku zamówienie rozszerzono o kolejne dwie jednostki. Ówczesne kontrakty podpisywano na fali rozwijającej się współpracy cypryjsko-izraelskiej. Na postawie zapisów kontraktu Izrael zobowiązał się także do wyszkolenia załogi patrolowca.

Okręty tego typu w cypryjskiej marynarce wojennej służyć będą do ochrony wyłącznej strefy ekonomicznej państwa. Ich zadaniem będzie realizacja operacji poszukiwawczo-ratunkowych, ochrona infrastruktury nabrzeżnej, zwalczanie przemytu i nielegalnej migracji oraz prowadzenie misji antyterrorystycznych i zwiadowczych.

Patrolowce typu Saar 62 powstają na bazie kadłubów kutrów rakietowych typu Saar 4 (na zdjęciu tytułowym w barwach chilijskiej marynarko wojennej) i Saar 4.5. Wyporność okrętu sięga 470 ton, długość wynosi 62 metry, a szerokość – blisko 8 metrów. Na pokład może zabrać trzydziestoosobową załogę i oddział sił specjalnych. Prędkość maksymalna wynosi 32 węzły, zasięg – 3000–5000 kilometrów.

O sile uzbrojenia stanowią dwa zestawy Rafael Typhoon wyposażone w działka 2A14 kalibru 23 milimetry i dwa stanowiska strzeleckie z karabinem maszynowym kalibru 7,62 milimetra. W skład wyposażenia okrętu wchodzą ponadto system kontroli i dowodzenia, radiolokator, systemy nawigacyjne i system przetwarzania informacji nawigacyjnych.

Cypr jest czwartym, po Azerbejdżanie, Grecji i Gwinei Równikowej, kontrahentem zagranicznym, który zamówił okręty typu Saar 62.

Zobacz też: Śródziemnomorski przyjaciel Kremla?

(defense-aerospace.com)

U.S. Navy photo by Mass Communication Specialist 2nd Class Daniel Barker