Dzisiaj w stoczni w Dalianie uroczyście zwodowano lotniskowiec Shandong. Jest to już drugi po Liaoningu okręt tej klasy pod chińską banderą, a zarazem pierwszy od podstaw wybudowany w Państwie Środka.

Shandong spłynął na wodę po godzinie 9.00 czasu lokalnego. W ceremonii uczestniczyli wiceprzewodniczący Centralnej Komisji Wojskowej generał Fan Changlong, dowódca chińskiej marynarki wojennej admirał Shen Jinlong, komisarz polityczny sił morskich Miao Hua oraz prezes korporacji stoczniowej CSIC Hu Wenming.

Według oficjalnych doniesień budowa okrętu ruszyła w listopadzie 2013 roku, a prace na pochylni rozpoczęły się w marcu roku 2015. Początkowo spekulowano, że Shandong zostanie zwodowany w połowie 2017 roku, jednak kilka tygodni temu pojawiły się doniesienia, że ceremonię zaplanowano na 23 kwietnia i przypadającą wówczas sześćdziesiątą ósmą rocznicę powołania Marynarki Wojennej Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej.

Pojawiają się też kolejne doniesienia na temat danych taktyczno-technicznych lotniskowca. Utrwaliła się opinia, że Shandong będzie ulepszoną i powiększoną wersją Liaoninga. Tymczasem według telewizji CGTN okręt jest mniejszy od pierwowzoru, wypiera jedynie 50 tysięcy ton wobec 55 tysięcy poprzednika. Zaobserwowane na zdjęciach zmiany takie jak większy hangar i mniejsza nadbudówka mają pozwolić na utrzymanie grupy lotniczej liczącej trzydzieści sześć samolotów i śmigłowców.

Zobacz też: Ruszyła budowa pierwszego chińskiego śmigłowcowca

(cgtn.com, chinamil.com.cn)

PLAN