W stoczni Naval Group w Lorient w północno zachodniej Francji 13 listopada zwodowano fregatę wielozadaniową obrony powietrznej Lorraine (D657), ostatnią jednostkę typu FREMM dla francuskiej Marine nationale. Oznacza to, że Paryż jest już bardzo blisko ukończenia prac na wszystkimi okrętami tego typoszeregu. W najbliższej przyszłości Lorraine będzie wyposażana w systemy okrętowe i uzbrojenie, a potem rozpocznie próby morskie, aby trafić w ręce francuskich marynarzy w listopadzie 2022 roku.

W ceremonii udział wzięli minister sił zbrojnych Florence Parly, szef sztabu marynarki wojennej admirał Pierre Vandier, odpowiedzialny za programy morskie w Generalnej Dyrekcji Uzbrojenia inżynier generalny Emmanuelle Thivillier, a także prezes i dyrektor generalny Naval Group, Pierre Eric Pommellet.

Stępkę pod fregatę Lorraine położono 15 maja 2019 roku. Jest drugim okrętem – po fregacie Alsace – skonstruowanym w wariancie przeciwlotniczym FREMM DA (Frégate Européenne Multimissions de Défense Aérienne), oznaczanym także FREDA (od słów défense aérienne). W porównaniu z innymi francuskimi FREMM-ami otrzymała kilka modyfikacji. Oprócz zwiększonej mocy zainstalowano większą liczbę modułów nadawczych wielofunkcyjnej stacji radiolokacyjnej Thales Herakles i uaktualniono oprogramowanie systemu zarządzania walką Naval Group SETIS.

W bojowym centrum informacyjnym do obsługi systemu walki pojawiły się trzy dodatkowe konsole wielofunkcyjne i nowe zestawy środków łączności. Okręt nadal ma zdolności zwalczania okrętów podwodnych, a dodatkowo wprowadzono zmiany w maszcie na śródokręciu, aby nie zakłócał pracy stacji radiolokacyjnej. Istotną różnicą w stosunku do wersji bazowej jest podwojenie liczby pocisków przeciwlotniczych MBDA Aster-15 i Aster-30. Na okręcie są teraz trzydzieści dwie sztuki.

Oba FREMM-y DA wchodzić będą w skład ochrony przeciwlotniczej przeciwrakietowej grup bojowych lotniskowca Charles de Gaulle i śmigłowcowców typu Mistral. Towarzyszyć im będą również starsze fregaty przeciwlotnicze typu Horizon. Obecnie żaden z przeciwlotniczych FREMM-ów nie jest w służbie. Odbywająca próby morskie Alsace ma wejść do służby wiosną przyszłego roku.

Pierwotnie Paryż i Rzym porozumiały się co do budowy siedemnastu okrętów dla Marina nationale i dziesięciu dla Marina Militare. Finalnie liczba francuskich okrętów spadła do ośmiu jednostek: sześć w wersji bazowej (na zdjęciu tytułowym Languedoc) i dwie FREMM DA. Ukończenie tego typoszeregu pozwoli skoncentrować siły na budowie okrętów FDI (Frégate de Défense et d’Intervention). W październiku 2019 roku w stoczni w Lorient odbyła się uroczystość cięcia blach do budowy pierwszej z pięciu zamówionych FDI. Według planów będzie przekazana Marine nationale w 2023 roku.

Zobacz też: Sea Ceptor i SM-2 w programie Canadian Surface Combatant

(informacja prasowa)

Christian Ferrer, Creative Commons Attribution 4.0 International