Dowódca sił nawodnych Floty Pacyfiku US Navy, admirał Richard Brown, poinformował o utworzeniu Surface Development Squadron One (SURFDEVRON ONE). W skład eksperymentalnej jednostki wejdą niszczyciele typu Zumwalt i okręty klasy LCS.

SURFDEVRON ONE powstał z rozwinięcia Z-RON, eskadry w której zgrupowano niszczyciele typu Zumwalt. Jako że zarówno Zumwalty, jak i LCS-y przechodzą proces dozbrajania, głównym zadaniem jednostki będzie sprawdzenie i ocena uzyskanych przez te okręty zdolności bojowych.

To jednak dopiero początek. W skład SURFDEVRON ONE mają wejść z czasem jeszcze dwa duże nawodne bezzałogowce (LUSV) typu Sea Hunter, a od roku 2024 – także średnie nawodne bezzałogowce (MUSV). Tym samym środek ciężkości zadań stawianych przed eskadrą przesunie się w stronę opracowania rozwiązań technicznych, taktycznych, logistycznych i szkoleniowych oraz doktryny działania dla mieszanych zespołów okrętów załogowych i bezzałogowych.

US Navy planuje w ciągu następnej dekady wprowadzić do służby różne typy LUSV i MUSV. Obecne, wstępne założenia mówią o możliwości kontroli bezzałogowca przez inny okręt, dowódcę zespołu lub floty.

Zobacz też: Bezzałogowe korwety dla US Navy

(navyrecognition.com)

US Navy / Liz Wolter