US Navy podjęła decyzję o zawieszeniu produkcji precyzyjnie kierowanych pocisków odpalanych przez dwa działa Advanced Gun System kalibru 155 milimetrów, w które uzbrojony ma być każdy niszczyciel typu Zumwalt. Jako przyczynę podano znaczne przekroczenie kosztów.

Portal Defense News, powołując się na anonimowe źródła, określił koszt jednego pocisku na 800 tysięcy dolarów. Jednocześnie urzędnicy US Navy stwierdzili, że zawieszenie produkcji nie jest spowodowane jakimkolwiek defektem pocisków lub dział, które funkcjonowały bez zarzutu. Dokument został przedstawiony amerykańskiemu sekretarzowi obrony i czeka na podpis.

Specjalna amunicja LRLAP (Long-Range Land Attack Projectiles) daje możliwość zwalczania celów w odległości ponad 120 kilometrów, jednak jest też bardzo droga. Okazuje się więc, że pociski produkowane przez Lockheeda Martina i mające kluczowe znaczenie dla okrętów typu Zumwalt, przynajmniej na razie, nie będą produkowane. LRLAP miały być wykorzystywane do atakowania celów lądowych i zgodnie z zapewnieniami producenta niszczyć cele w obszarach zurbanizowanych, zapewniając przy tym minimalne straty uboczne.

Koszty produkcji amunicji LRLAP wzrastały wraz z redukcją liczby zamówionych Zumwaltów. Początkowo miało powstać aż dwadzieścia osiem okrętów tego typu, potem siedem, skończyło się zaś na trzech: USS Zumwalt (zobacz też: Zumwalt przyjęty do służby), USS Michael Monsoor (zobacz też: Chrzest niszczyciela USS Michael Monsoor) i USS Lyndon B Johnson. Przy większej liczbie Zumwaltów zwiększyłaby się liczba zakupionych pocisków, a tym samym zmalałby koszt jednostkowy.

W obliczu zarzucenia programu pozyskania LRAP amerykańska marynarka zamierza szukać alternatywy. – Rozglądamy się za wieloma różnymi pociskami dla tych dział – powiedział jeden z urzędników zajmujących się programem zamówień. Dodał, że obecnie brane pod uwagę są trzy lub cztery różne pociski, w tym Excalibury Raytheona i pociski HVP (Hypervelocity Projectile) zbudowane przez koncern BAE Systems i Office of Naval Research, biuro badawcze US Navy.

(defensenews.com; fot. US Navy)

US Navy / General Dynamics