Rzecznik prasowy 82. Dywizji Powietrznodesantowej, porucznik Mike Burns, poinformował, że żołnierze zmierzający na Bliski Wschód otrzymali polecenie pozostawienia telefonów komórkowych, laptopów, tabletów i innych osobistych urządzeń elektronicznych. Podstawowym celem było zapewnienie bezpieczeństwa wojskowych 1. Brygadowego Zespołu Bojowego relokowanych z Fort Bragg w Karolinie Północnej do bazy lotniczej Ali As-Salem w Kuwejcie.

Burns potwierdził, że decyzja miała na celu zagwarantowanie bezpieczeństwa operacyjnego. Przyznał też, że decyzja jest niezwykła, gdyż rutynowo rozmieszczane odziały mają dostęp do telefonów komórkowych i innych urządzeń lub mogą je kupić za granicą. W tym przypadku zrezygnowano z takich możliwości, aby nie narażać bezpieczeństwa misji i, co bardzo mocno podkreślano, życia i zdrowia żołnierzy.

Dowództwo dba, aby przez nieuwagę lub lekkomyślność niektórych żołnierzy wrażliwe informacje dotyczące rozmieszczenia i celów misji nie zostały udostępnione w mediach społecznościowych poza oficjalnymi kanałami. 82. Dywizja Powietrznodesantowa stanowi część sił szybkiego reagowania; nie jest jasne, dokąd żołnierze mogą się udać ani jakie dokładnie będą mieć zadania. Wskazuje się również na narażenie żołnierzy na szpiegostwo za pośrednictwem Internetu ze strony Irańczyków.

Pozostaje jednak sprawa kontaktów z rodzinami i najbliższymi. Burns poinformował, że na miejscu zapewni się żołnierzom możliwość rozmowy z rodzinami bez ujawnienia wrażliwych danych.

Zobacz też: Amerykanie zlikwidowali generała Solejmaniego

(armytimes.com, cnn.com)

Spc. Hubert D. Delany III/Army