Premier Bułgarii Bojko Borisow udzielił wywiadu, w którym powiedział, że cena za osiem myśliwców F-16 Block 70 to 2,2 miliarda lewów, czyli 1,28 miliarda dolarów. Bułgaria planuje zapłacić całą sumę na raz. Kwota jest zbliżona do 2 miliardów lewów, a taką cenę bułgarskie ministerstwo obrony uznało wcześniej za dobrą.

Kiedy na początku czerwca rząd amerykański wydał zgodę na sprzedaż samolotów do Bułgarii określił cenę maksymalną za cały pakiet na 1,673 miliarda dolarów. Natomiast na początku roku parlament bułgarski przyznał na zakup myśliwców 1,04 miliarda dolarów (1,8 miliarda lewów), ale już wtedy zastrzeżono, że w razie potrzeby ta suma może zostać zwiększona.

– Zwiększenie sumy wiąże się z ewentualną płatnością, jeśli dojdzie do podpisania umowy na samoloty F-16. Zakładając, że umowa zostanie podpisana, podejmiemy działania w celu nowelizacji budżetu – powiedziała wiceminister finansów Rosica Wełkowa. Dodała, że nowelizacja będzie możliwa najszybciej na początku lipca.

Minister gospodarki Emil Karanikołow dodał natomiast, że współpraca ze Stanami Zjednoczonymi dotycząca F-16 może się odbywać w takich obszarach jak oprogramowanie, serwisowanie samolotów i szkolenie.

Zobacz też: Dostarczono ostatnie F-16IQ

(bulgarianmilitary.com)

US Air Force / Samuel King Jr.