Rosja stawia na spektakularne kroki. Po decyzji o złomowaniu dwóch krążowników nadeszła informacja o wodowaniu okrętu podwodnego przeznaczonego do przenoszenia bezzałogowych atomowych pojazdów podwodnych Posiejdon.

Okręt zwodowano 23 kwietnia w stoczni Siewmasz w Siewierodwińsku w obecności prezydenta Władimira Putina. Mimo silnej propagandowej otoczki jedyne upublicznione zdjęcia prezentują tylną część jednostki. Na tej podstawie udało się jednak zidentyfikować Biełgoroda jako zmodyfikowany okręt projektu 949A, do którego należał także feralny Kursk.

Na podstawie dostępnych informacji trudno powiedzieć cokolwiek o zakresie przebudowy oznaczonej jako projekt 09852. Na dostępnych fotografiach najbardziej interesujące wydaje się wybrzuszenie w dolnej tylnej części kadłuba. Zakładając, że analogiczne wybrzuszenie znajduje się także na drugiej burcie, można wnioskować, tak jak H.I. Sutton, że są to pokrywy pędników strugowodnych przeznaczonych do utrzymywania pozycji. Okręt ma przenosić podwodne drony, ale jego głównym uzbrojeniem mają być bezzałogowe atomowe pojazdy podwodne Posiejdon, zdolne do przenoszenia głowic jądrowych.

Stępka pod Biełgoroda została położona jeszcze w roku 1992. Budowa szybko stanęła i wydawało się, że okręt podzieli los innych nieukończonych jednostek. W 2010 roku ruszył jednak projekt, który zaowocował Posiejdonem, a dwa lata później Biełgorod został wytypowany do przebudowy. Jednostka ma rozpocząć próby morskie jeszcze w tym roku, a jej wejście do służby planowane jest na przyszły rok.

Zobacz też: Więcej informacji o okrętach podwodnych typu Chaski

(hisutton.com, naval-technology.com)

mil.ru, Creative Commons Attribution 4.0 International