W listopadzie ubiegłego roku Włochy wysłały do Afganistanu zmodernizowany śmigłowiec bojowy A129D. Po jego udanych testach dołączyły do niego kolejne dwa egzemplarze, które zastąpią trzy starsze A129 w misji wspierania włoskiego oddziału pirotechników i oddziałów specjalnych działających w tym państwie.

A129D reprezentuje poziom techniczny porównywalnych do amerykańskich śmigłowców AH-1W Super Cobra. Ważący 4,6 tony A129 był pierwszym śmigłowcem szturmowym zaprojektowanym w Europie Zachodniej i wszedł do uzbrojenia w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku. Mimo że stale wprowadzano w nim modyfikacje, jedynym jego użytkownikiem pozostawały Włochy. Dopiero w ostatnim czasie Turcja zakupiła technologię produkcji A129 i po dalszych zmianach będzie je produkować pod nazwą T-129 ATAK.

A129W został wyposażony w optoelektroniczną głowicę Toplite oraz radar o większym zasięgu. Dzięki nowym sensorom śmigłowiec może wykorzystywać nowe pociski Spike ER o zasięgu ośmiu kilometrów, jak również za pomocą wskaźnika laserowego podświetlać cele dla innych rakiet lub bomb kierowanych laserowo. Głowica Toplite umożliwia także działanie śmigłowca w dzień i w nocy w każdych warunkach pogodowych.

(strategypage.com, Na zdjęciu turecka modyfikacja włoskiego śmigłowca – T-129, fot. Maciej Hypś, konflikty.pl)

Maciej Hypś, konflikty.pl