Generał US Army Austin Scott Miller przejął dowodzenie nad afgańską misją NATO. Na stanowisku zastąpił innego amerykańskiego czterogwiazdkowego generała – Johna Nicholsona. W skład misji wchodzą oddziały z czterdziestu jeden państw.

W swoim przemówieniu inauguracyjnym generał Miller oddał hołd pokoleniom afgańskich i zagranicznych żołnierzy służących wspólnej sprawie walki z terroryzmem. Dodał, że Afganistan nie może być bezpieczna przystanią dla terrorystów, a świat nie może w tej misji zawieść.

Zmiana dowódcy następuje w trudnym momencie, gdy siły afgańskie przy wsparciu sojuszników starają się powstrzymać ponowny wzrost siły talibów oraz różnych przybudówek tak zwanego Państwa Islamskiego. Obie organizacje kontrolują kilka dystryktów Afganistanu i w ostatnich miesiącach nasiliły ataki na siły rządowe.

Misja NATO rozpoczęła się niedługo po amerykańskim ataku na Afganistan w 2001 roku w odpowiedzi na ataki na World Trade Center i Pentagon. Formalnie Stany Zjednoczone i NATO zakończyły misję bojową w 2014 roku i od tego momentu prowadzą jedynie misję wspierającą siły afgańskie.

Zobacz też: Mattis przeciwny prywatyzacji wojny w Afganistanie

(forces.net)

US Army / Sgt. 1st Class Michael R. Noggle